اوراکل پایگاه داده NoSQL را عرضه می‌کند

اوراکل پایگاه داده NoSQL را عرضه می‌کند

همکاران سیستم- اوراکل پایگاه داده‌های NoSQL خود را عرضه کرد و زمان ارایه محصول Big Data Appliance را برای ۳ ماهه نخست سال ۲۰۱۲ اعلام کرد. پایگاه داده‌های NoSQL بر روی شبکه تکنولوژی اوراکل برای دانلود قابل دسترسی است. این نرم‌افزار بر روی بخشی از پایگاه داده‌های متن باز BerkeleyDB قرار دارد که اوراکل آن را همراه با نرم‌افزار Sleepycat در سال ۲۰۰۶ به دست آورد.

اما در حالی که BerkeleyDB یک پایگاه داده تک‌گره‌ای (single node) است، محصول NoSQL شامل یک رابط برنامه نویسی جدید و همچنین پشتیبانی برای تقسیم بندی پردازش‌های توزیع شده است.

 جذابیت عمده پایگاه داده NoSQL، قابلیت مقیاس پذیری و انعطاف پذیری طرح است. مورد آخر به سازمان‌ها این امکان را می‌دهد که ویژگی‌های جدید داده‌ها را با توجه به نیاز سازمان، اضافه و یا استخراج کنند. در مقابل، طرح یا مدل داده‌ها برای پایگاه داده‌های رابطه‌ای متعارف همچون IBM DB۲، سرور SQL مایکروسافت، MySQL و پایگاه داده‌های اوراکل باید با هر تغییری در داده‌ها، اصلاح شوند.

 کسب و کارهای پویا نظیر شرکت‌های بزرگ تجارت الکترونیکی و شبکه‌های اجتماعی، کاربران عمده محصولات NoSQL به شمار می‌روند. به عنوان مثال، فیس بوک بر روی Cassandra اجرا می‌شود که یکی از پایگاه داده‌های NoSQL تعاملی است که امکان تغییرات مداوم در طرح و افزودن ویژگی‌های جدید به پروفایل‌ها و تعاملات شبکه‌های اجتماعی را فراهم می‌کند.

از جمله ویژگی‌های دیگر Cassandra و سایر محصولات متن باز می‌توان به کم هزینه بودن آن‌ها اشاره کرد.

 محصول جدید اوراکل، علاوه بر قابلیت اجرای پایگاه داده  NoSQL، شامل نرم افزار توزیع متن باز Apache Hadoop نیز خواهد بود که بنا بر اظهارات اوراکل، با پشتیبانی سرویس‌های سازمانی همسازی دارد.

 اوراکل ادعا می‌کند که نصب، پیکربندی و مدیریت پایگاه داده‌ جدید NoSQL در مقایسه با محصولات رقبا آسان‌تر خواهد بود.

 Informationweek