اوراکل و مایکروسافت؛ برترین‌‏های بازار پلت‏فرم‌‏های مدیریت داده

اوراکل و مایکروسافت؛ برترین‌‏های بازار پلت‏فرم‌‏های مدیریت داده

همکاران سیستم- گزارش شرکت Dell نشان می‏‌دهد شرکت‏‌های اوراکل و مایکروسافت برترین عرضه‏کنندگان پلت‏فرم‏های مدیریت داده هستند.
به گزارش وب‏سایت cbronline، مطالعه شرکت Dell نشان می‏‌دهد حدود ۷۵ درصد از داده‏‌هایی که کسب و کارها با آنها سروکار دارند و می‏‌کوشند آنها را مدیریت کنند، داده‏‌های دارای ساخت‌مند و ۲۵ درصد دیگر را داده‏‌های و غیرساخت‌مند تشکیل می‏‌دهند. این مطالعه همچنین نشان داده است اکثر سازمان‏‌هایی که بر مدیریت داده‏‌های ساخت‌مند تمرکز کرده‏اند به دنبال یک آینده قابل پیش‌‏بینی هستند، هر چند که رفته‌‏رفته راهکارهای پیشرفته‌‏تری برای بازیابی و تحلیل داده‏‌های غیرساختمند وارد بازار می‌‏شود.
شرکت Dell دریافته است که حدود یک سوم از سازمان‏‌ها به هیچ عنوان خود را درگیر مدیریت داده‌‏های غیرساختمند نمی‏‌کنند. پژوهشگران دریافته‏‌اند که ۷۸ درصد از سازمان‏‌هایی که در این مطالعه شرکت کرده‌‏اند داده‌‏های مهم خود را بر روی پایگاه‌‏های اوراکل مدیریت می‏‌کنند. ۷۲ درصد نیز گفته‌‏اند از سرور SQL مایکروسافت نیز برای این منظور استفاده می‏‌کنند. شرکت‏‌های دیگری مثل MySQL، IBM، DB۲ و غیره نیز از جمله دیگر عرضه‌‏کنندگان محبوب سیستم‌‏های مدیریت پایگاه‌‏های داده هستند.
بر اساس این گزارش، علی‌رغم علاقه سازمان‏‌ها به استفاده چند سیستم مدیریت پایگاه داده به صورت هم‌زمان، هنوز استفاده از فناوری‏‌هایی مثل NoSQL و هادوپ در این زمینه چندان رواج نیافته است. فقط ۱۰ درصد از پاسخگویان گفته‌‏اند از فناوری NoSQL استفاده می‌‏کنند. ۵۶ درصد نیز گفته‏‌اند در سه سال آینده هیچ برنامه‌‏ای برای استفاده از این فناوری‏‌ها ندارند.
یکی از مدیران شرکت Dell در توضیح این یافته‌‏ها گفته است: مطالعه Dell نشان می‏‌دهد که موفقیت در مدیریت اطلاعات فقط به مدیریت داده‏‌های کلان یا کوچک مربوط نیست، بلکه مهم مدیریت همه داده‏‌ها- صرف‏نظر از اندازه، نوع و موقعیت مکانی- است. هر چند داده‌‏های کلان و فناوری‏‌های مرتبط با آن هیاهوی زیادی بر پا کرد‌ه‌‏اند، اما فناوری داده‏‌های بسامان و ساخت‌مند قدیمی همچنان نقش مهمی در زمینه اتخاذ راهبردهای مدیریت داده در سازمان‏‌های بزرگ و کوچک ایفا می‏‌کند.