اوراکل به HPE جریمه ۳ میلیون دلاری پرداخت می‌کند

اوراکل به HPE جریمه ۳ میلیون دلاری پرداخت می‌کند

همکاران سیستم- مرکز توسعه خدمات سازمانی HP موسوم به Hewlett Packard Enterprise طی پرونده قضایی که پنج سال قبل پیرامون استفاده از مدل قدیمی پردازنده‌های اینتل در مقابل شرکت اوراکل مطرح کرده بود به پیروزی رسید.

به گزارش وبسایت Pcworld، دو طرف این پرونده قضایی با تصمیم شرکت اوراکل مبنی بر ادامه تولید نرم‌افزار مخصوص پردازنده‌های Itanium اینتل مخالفت داشتند. سیستم Itanium تراشه مخصوص سرورها محسوب می‌شود که هرگز نتوانست در بازار جهانی به موفقیت برسد.

به هر حال، دادگاه عالی آمریکا روز گذشته حکم خود را اعلام کرد و اوراکل پذیرفت در این زمینه تجدیدنظرهای لازم را انجام دهد.

این دومین باری است که در چند ماه گذشته اوراکل در دادگاه‌های قضایی شکست می‌خورد. در ماه می سال جاری میلادی ادعای اوراکل مبنی بر نقض قانون کپی‌رایت توسط گوگل در جریان استفاده از کدهای جاوا برای توسعه سیستم عامل اندروید با شکست مواجه شد. اوراکل در این پرونده ادعا کرده بود که گوگل باید به آنها ۹ میلیارد دلار خسارت پرداخت کند.

شرکت HPE سال ۲۰۱۱ میلادی از اوراکل شکایت کرده بود و این اتفاق پس از آن صورت گرفت که اوراکل ارایه پایگاه‌های داده و دیگر محصولات خود را برای سری تراشه‌های Itanium متوقف کرد.

شرکت HPE که آن زمان با نام HP شناخته می‌شد با این تراشه سرورهای پرقدرت فراوانی را تولید کرد و توضیح داد اوراکل آن زمان تحت تعهدهای قراردادی بوده است تا از تراشه مذکور پشتیبانی کند. اوراکل با این مسئله مخالفت کرد و توضیح داده بود که هیچ گونه تعهد و قراردادی را برای پشتیبانی از این تراشه نداشته است.