اوراکل به دنبال کسب درآمد از نرم‌افزارهای به‌ظاهر رایگان

اوراکل به دنبال کسب درآمد از نرم‌افزارهای به‌ظاهر رایگان

همکاران سیستم- اوراکل یک کمپین بزرگ راه‌اندازی کرده است تا هزینه‌های مربوط به استفاده از نرم‌افزار جاوا که از جانب کاربران پرداخت نشده است را پیگیری کند.

اوراکل که شرکت توسعه‌دهنده فناوری جاوا موسوم به Sun Microsystems را در سال ۲۰۱۰ میلادی خریداری کرد، به تازگی در پرونده قضایی تعریف شده مربوط به استفاده از رابط کاربری نرم‌افزاری (API) جاوا در سیستم عامل اندروید گوگل با شکست مواجه شد. با این وجود از آنچه که به نظر می‌رسد این پرونده یک تجدید نظر دیگر هم پیش‌رو داشته باشد، اوراکل در کنار دیگر شرکت‌هایی حرکت می‌کنند که نرم‌افزارهای متن‌باز را به صورت پولی ارایه می‌دهند و آنها را رایگان در اختیار دیگران نمی‌گذارند.

به گزارش وبسایت theinquirer، اوراکل امسال یک گروه قضایی در اختیار گرفت تا «خدمات مدیریت مجوزهای نرم‌افزاری» خود را به کمک آنها توسعه دهد. این گروه شرکت‌ها را مجبور می‌کند تا به‌ازای استفاده از مجوزهای مربوطه هزینه بدهند و بر این اساس به نظر می‌رسد در سال ۲۰۱۷ میلادی اتفاقات فراوان در این زمینه صورت گیرد.

سیستم Java SE به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد و با این وجود باید توجه داشت که این فناوری رایگان نیست. مجوز استفاده از این نرم‌افزار هم‌اکنون ۱۵ هزار دلار فروخته می‌شود. هم‌اکنون به شرکت‌ها هشدار داده شده است تا شکایت‌های مطرح شده در این زمینه را بررسی کنند، گفته می‌شود سازمان‌های بزرگ در این زمینه می‌توانند تا چند میلیون دلار هم جریمه پرداخت کنند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *