«اندروید کیو» گوگل با انبوهی از قابلیت‌های امنیتی معرفی شد

همکاران سیستم – نسخه بعدی سیستم عامل موبایلی گوگل که از آن به صورت خلاصه با عنوان «اندروید کیو» یاد می‌کنند اواخر تابستان پیش‌رو به صورت گسترده روانه بازار می‌شود و این طور که از هم اکنون گفته شده است، ویرایش جدید این پلتفرم موبایلی حجم گسترده‌ای از قابلیت‌های امنیتی جدید را در خود جا داده است.

جزییات مربوط به این قابلیت‌های امنیتی هفته گذشته منتشر شد و طی این اتفاق گوگل با انتشار مطالبی روی وبلاگ رسمی خود و صفحات مربوط به پشتیبانی از اندروید این امکانات جدید را معرفی کرد و به دنبال آن اولین نسخه‌ آزمایشی «اندروید کیو» این هفته روانه بازار شد.

یکی از قابلیت‌های امنیتی جدیدی برای این سیستم عامل نحوه دسترسی به داده‌های سرویس Clipboard را تقویت می‌کند. بر این اساس اپلیکیشن‌های اندرویدی در نسخه جدید این سیستم عامل نمی توانند به داده‌های Clipboard در سیستم عامل اندروید دسترسی داشته باشند.

در بخش دیگر، گوگل که در سیستم عامل «اندروید 6.0» سیستم تصادفی آدرس‌دهی MAC را معرفی کردهب ود، هم اکنون آن را تغییر داده است تا گوشی هوشمند پس از اسکن کردن سیستم وای-فای یا بلوتوثی که به آن متصل شده است بتوانند این دسترسی را فراهم کند.

همچنین قرار است در «اندروید کیو» قابلیت proc/net غیرفعال شود تا امکان دسترسی به اطلاعات شبکه دستگاه موبایلی وجود نداشته باشد. این سیستم عامل همچنین به صورت همزمان توسعه دهندگان اپلیکیشن‌های موبایلی را مجبور می‌کند تا پیش از دسترسی به سیستم عامل، مجوزهای لازم را دریافت کنند.

منبع: zdnet