اندروید با ۵۲ درصد یکه تاز بازار سیستم‌عامل تلفن‌های هوشمند شد

اندروید با ۵۲ درصد یکه تاز بازار سیستم‌عامل تلفن‌های هوشمند شد

 همکاران سیستم- سیستم عامل اندروید گوگل با دست یافتن به رکورد ۵۲ درصد در سه ماهه سوم سال جاری، همچنان در عرصه رقابت سیستم عامل تلفن‌های هوشمند یکه تاز میدان است. به گزارش موسسه تحقیقاتی گارتنر، اندروید سهم خود را از این بازار نسبت به سه ماهه سوم سال ۲۰۱۰ تا کنون بیش از دو برابر کرده و گوی سبقت را از تمام رقبا ربوده است.
این در حالی است که سهم سیستم عامل سیمبیان نوکیا از ۳۷ درصد در سال گذشته به ۱۷ درصد سقوط کرده است، سیستم عامل iOS اپل نیز از 16.6 درصد سال گذشته به ۱۵ درصد رسیده است. سهم شرکت RIM نیز از ۱۵. ۴ درصد سال پیش به ۱۱ درصد کاهش یافته است.

مایکروسافت نیز که به پلتفرم ویندوز فون ۷ و توانایی نوکیا در فروش تعداد زیادی تلفن همراه مبتنی بر ویندوز فون در سال ۲۰۱۲ امید بسته بود، با 2.7 درصد کاهش تنها توانسته است 1.5 درصد این بازار را به خود اختصاص دهد.

به کمک سیستم عامل اندروید گوگل بازار تلفن‌های همراه هوشمند رشد روز افزونی داشته و به فروش ۱۱۵ میلیون دستگاه در سه ماهه سوم سال جاری انجامیده است، ضمن اینکه تلفن‌های همراه هوشمند در مجموع ۲۶ درصد فروش تلفن‌های همراه را تشکیل می‌دهند.

شرکت سامسونگ بیشترین سود را از جبهه اندروید برده و توانسته است میزان فروش خود را به ۲۴ میلیون دستگاه برساند و در راه تبدیل شدن به تولید کننده شماره یک تلفن‌های هوشمند در جهان است. سامسونگ توانسته نوکیا را در بازارهای مهمی همچون اروپای غربی و آسیا پشت سر بگذارد.

گارتنر تاثیر کارایی بالای تلفن هوشمند گالکسی سامسونگ را در این امر مهم می‌داند. گالکسی سامسونگ تا کنون توانسته به رکورد فروش ۳۰ میلیون دستگاه برسد که شامل ۱۰ میلیون دستگاه گالکسی S II است که از قابلیت‌هایی همچون سرعت پردازش بالا‌تر و صفحه نمایش روشن‌تر، در قابی باریک‌تر بهره‌مند است.

روبرتا کوزا، تحلیلگر گارتنر در گزارش خود می‌افزاید: «اندروید از بازار عمده فروشی گسترده، فضای رقابتی ضعیف و فقدان محصولات جدید مبتنی بر سیستم عامل‌های دیگر از جمله ویندوز فون ۷ و RIM سود می‌برد.»

به گفته او بازار سیستم عامل iOS اپل نیز از تعلل خریداران آی فون که منتظر عرضه نسخه جدید آن بوده‌اند، آسیب دیده است.

 
eweek