انتشار گزارش آی دی سی درباره وضعیت بازار راهکارهای کسب و کار در نیمه اول سال ۲۰۱۲

همکاران سیستم- موسسه پژوهشی آی دی سی در گزارشی از رشد بالای بازار نرم افزارهای مجازی‌سازی، مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) و راهکارهای کار جمعی در نیمه اول سال ۲۰۱۲ خبر داده است.
وب سایت آی دی سی در گزارشی اعلام کرده بازار نرم افزارهای مذکور در شش ماهه اول امسال با حدود 7. 4 درصد رشد به رقم درآمدی ۱۶۷ میلیارد دلار رسیده است. تحلیل‌گران آی دی سی پیش از این پیش‌بینی کرده بودند، سال ۲۰۱۲ آغازگر یک رشد ثابت در بازار این نرم افزار‌ها خواهد بود.
گزارش آی دی سی نشان می‌دهد بازار این نرم افزار‌ها بیش از هر چیز تحت تاثیر روندهای حاکم بر اقتصاد کشورهای اروپای غربی بوده است. در حال حاضر حدود ۲۷ درصد از این بازار جهانی در اختیار این کشور‌ها است. حدود ۴۵ درصد از این بازار نیز در اختیار شرکت‌های آمریکایی قرار دارد. اما تفاوت این دو بازار در این است که در نیمه اول سال ۲۰۱۲ برای اولین بار کشورهای اروپای غربی شاهد رشد منفی در این بازار بودند اما در آمریکا بازار این نرم افزار‌ها رشدی 8. 6 درصدی داشته است. بازار نرم افزارهای مدیریت ارتباط با مشتری، مجازی‌سازی و راهکارهای کار جمعی در کشورهای کلمبیا، روسیه، فیلیپین، چین، پرو و زلاندنو از بیشترین نرخ رشد برخوردار بوده است.
موسسه آی دی سی در گزارش خود بازار این نرم افزار‌ها را به سه بخش تقسیم کرده است. یکی بخش برنامه‌ها و نرم افزارهای کاربردی که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل 1. 5 درصد رشد داشته است. این بخش از بازار بیشتر تحت تاثیر برنامه‌های کاربردی کار جمعی و نرم افزارهای مدیریت ارتباط با مشتری است. دو بخش دیگر این بازار که آی دی سی به بررسی آن‌ها پرداخته، عبارت است از بخش توسعه و بکارگیری نرم افزار‌ها و بخش زیرساخت‌های سیستمی و نرم افزاری. بازار این دو بخش نیز بیش از هر چیز تحت تاثیر رونق بازار نرم افزارهای مجازی‌سازی رشد یافته است.
بر اساس این گزارش، بخش راهکارهای کار جمعی در مقایسه با دو سال قبل از رشد بسیار بالاتری برخوردار بوده است. فقط بازار نرم افزارهای اجتماعی کسب و کار که در سال ۲۰۰۸ حدود ۳ درصد از کل بازار راهکارهای کار جمعی را به خود اختصاص داده بود، در نیمه اول سال ۲۰۱۲ توانسته این سهم را به ۱۱ درصد افزایش دهد.
بخش نرم افزارهای مدیریت ارتباط با مشتری نیز از جمله بخش‌هایی است که رشد بالایی را تجربه کرده است. در این حوزه فقط بازار راهکارهای مرکز تماس از یک رشد یک رقمی برخوردار بوده اما بازار راهکارهایی مثل خدمات مشتری، بازاریابی و فروش به نرخ رشد دو رقمی ۱۲ درصد رسیده‌اند.