امنیت سایبری همچنان یکی از مهم‌ترین دغدغه‏‌های کسب و کار‌ها است

امنیت سایبری همچنان یکی از مهم‌ترین دغدغه‏‌های کسب و کار‌ها است

همکاران سیستم- نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌‏دهد امنیت سایبری یکی از مهم‌ترین دغدغه‏‌های کسب و کارهایی است که در بخش‌‏هایی مثل فناوری و بخش مراقبت‏‌های سلامتی و بهداشتی فعالیت می‌‏کنند.
به گزارش وب‏‌سایت eweek، پیمایشی که توسط بانک سیلکون ولِی در آمریکا بر روی ۲۱۶ نفر از مدیران کسب و کار‌ها انجام گرفته است، نشان می‌‏دهد بخش زیادی از آن‌ها امنیت سایبری را یکی از مهم‌ترین دغدغه‏‌های کسب و کار خود می‌‏دانند. یافته‌‏های این مطالعه نشان می‌‏دهد ۹۸ درصد پاسخگویان منابع خود برای حفظ امنیت سایبری کسب و کار خود را پیوسته افزایش می‌‏دهند و یا در سطح ثابتی نگه می‌‏دارند. معمولاً نیمی از منابع افزایش‌‏یافته نیز صرف مقابله با حملات آنلاین می‌‏شود. بخش زیادی از این منابع نیز صرف افزایش نظارت‏‌ها، اعمال سیاست‏‌های پیشگیرانه، آموزش کارکنان و غیره می‌‏شود.
بر اساس این گزارش، بخش زیادی از پاسخگویان معتقد بوده‏‌اند که حملات سایبری یکی از جدی‏‌ترین تهدیداتی است که امنیت داده‏‌ها و پایداری کسب و کار آن‌ها را تهدید می‌‏کند. ۵۱ درصد آن‌ها تهدیدات سایبری را «بسیار جدی» و یا «جدی» توصیف کرده‌‏اند. این گروه معتقدند حملات سایبری باعث اختلال در فرایند کسب و کار آن‌ها می‌‏شود. ۶۰ درصد از پاسخگویان نیز حملات سایبری را تهدیدی برای داده‏‌ها و یا حقوق مالکیت فکری (IP) خود دانسته بودند. در این میان مدیران شرکت‌‏های نرم‌‏افزاری که در این مطالعه شرکت کرده بودند، بیش از مدیران شرکت‏‌های بخش مراقبت بهداشتی یا عرضه‌‏کنندگان محصولات سخت‌‏افزاری از تهدیدات سایبری بیم داشتند.
یافته‌‏های این مطالعه نشان می‌‏دهد بخش زیادی از پاسخگویان نسبت به امنیت کنونی داده‏‌های خود تا حدی اطمینان خاطر دارند. ۳۵ درصد از آن‌ها گفته بودند نسبت به امنیت داده‏‌های خود «کاملاً» مطمئن هستند. ۵۷ درصد نیز اطمینان خود را در سطح «متوسط» اعلام کرده بودند. در مقابل، بخش زیادی از این کسب و کار‌ها نسبت به تمهیدات امنیتی اتخاذشده از سوی شرکای خود چندان اطمینان خاطر نداشتند. فقط ۱۶ درصد از پاسخگویان گفته بودند نسبت به تمهیدات امنیتی شرکای خود اطمینان «کامل» دارند.
این مطالعه همچنین نشان داده است که حدود نیمی از کسب وکار‌ها از پایگاه‏‌های پردازش ابری عمومی برای ذخیره داده‏‌ها و اطلاعات خود استفاده می‌‏کنند. به نظر می‌‏رسد شرکت‏‌های نرم‌‏افزاری در زمینه استفاده از خدمات پردازش ابری عمومی نسبت به دیگر شرکت‏‌ها جسور‌تر هستند.
باب کرلی، مدیر بخش خدمات شرکتی بانک سیلکون ولی در این زمینه گفته است: این پیمایش نشان می‌‏دهد خطر حملات سایبری فقط یک هیاهو و اغراق نیست. شرکت‌‏هایی که در بخش تولید فناوری فعال هستند، و بویژه شرکت‌‏های نرم‌‏افزاری، خود را در مواجهه با این خطرات حس می‌‏کنند و به همین دلیل پیوسته ناچارند منابع لازم برای مقابله با حملات سایبری را افزایش دهند و در مقابل از رشد کسب و کار خود چشم بپوشند. این امر تأثیر زیادی بر رشد شرکت و در ‌‌نهایت بر کل اقتصاد خواهد داشت.