افشای برنامه مایکروسافت برای ساخت سوپرفون

افشای برنامه مایکروسافت برای ساخت سوپرفون

همکاران سیستم- وب‌سایت تلگراف با افشای بخشی از طرح نقشه راه مایکروسافت ادعا کرده است که این شرکت هم اکنون مشغول ساخت نسل جدیدی از گوشی‌های تحت ویندوز فون است که «ابرگوشی» یا سوپرفون (superphone) نامیده می‌شود. بنا بر این گزارش مایکروسافت قصد دارد ابرگوشی‌های خود را در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۲ وارد بازار کند و آن را رقیبی برای آی فون ۵ اپل می‌داند.

گرچه هنوز تعریف رسمی و دقیقی از مفهوم «ابرگوشی» وجود ندارد اما این اصطلاح عمدتاًً به گوشی‌های هوشمندی اطلاق می‌شود که دارای صفحه نمایش بسیار باکیفیتی هستند، پردازنده‌های چندهسته‌ای دارند و عمدتاً با نسل‌های بعدی پهن‏باندهای ارتباطی ویژه تلفن همراه کار می‌کنند. انتظار می‌رود بازار فناوری‌های همراه در یکی دوسال آینده صحنه رقابت این ابرگوشی‌ها باشد و آیفون ۵ و برخی دیگر از فناوری‌های اندرویدی مهم‌ترین بازیگران این صحنه باشند.

طرح افشاشده مایکروسافت نشان می‌دهد این شرکت قصد دارد ابرگوشی‌های خود را با نسخه جدیدی از سیستم عامل ویندوز فون که آپولو نام دارد، روانه بازار کند. نسخه کنونی ویندوزفون مانگو نام دارد که در اکتبر سال جاری منتشر شد. بنا بر این گزارش، مایکروسافت در نیمه دوم سال ۲۰۱۲ قصد دارد نسخه جدید‌تر این سیستم عامل را که تانگو نام دارد بر روی گوشی‌های ارزان قیمت و رده پایین بازار عرضه کند و پس از آن آپولو را منتشر کند.

نقشه راه مایکروسافت نشان می‌دهد این شرکت در تلاش است تا همزمان با انتشار آپولو فروش همه محصولات تحت ویندوز فون را افزایش دهد. این غول نرم افزاری همچنین پیش بینی کرده است که اواخر سال ۲۰۱۲ فرصت بسیار خوبی برای تمرکز بر بازار کسب و کارهای تجاری است. مایکروسافت به همین دلیل چشم به بازار کسب و کارهای تجاری دوخته است که از یک طرف خود را بر بازار فناوری‌های مبتنی بر پردازش دسکتاپ مسلط می‌بیند و از طرف دیگر شاهد افول شرکت RIM و خط تولید محصولات بلک بری آن است که تا قبل از این در میان کسب و کارهای تجاری محبوبیت و کاربرد زیادی داشتند.

به نظر می‌رسد شرکت مایکروسافت تاکنون در میدان رقابت گوشی‌های هوشمند برد زیادی نداشته است. چرا که بنا بر گزارش‌ها سیستم عامل ویندوز فون این شرکت هم اکنون فقط  1.3 درصد بازار سیستم عامل فناوری‌های همراه را در اختیار دارد. شرکت نوکیا نیز که در اوایل سال ۲۰۱۱ متعهد شده بود فقط فناوری‌های تحت ویندوزفون بسازد، گفته منتظر خواهد ماند تا آپولو منتشر شود و بعد در مورد چگونگی استفاده از آن تصمیم قطعی را خواهد گرفت.

telegraph