افزایش چهارونیم برابری ترافیک داده‏‌ها در پایگاه‌‏های پردازش ابری تا سال ۲۰۱۷

افزایش چهارونیم برابری ترافیک داده‏‌ها در پایگاه‌‏های پردازش ابری تا سال ۲۰۱۷

همکاران سیستم- شرکت سیسکو پیش‌‏بینی کرده است حجم ترافیک داده‏‌ها در پایگاه‏‌های پردازش ابری تا سال ۲۰۱۷ چهار و نیم برابر افزایش خواهد یافت.
به گزارش وب‌‏سایت zdnet، شرکت سیسکو در سومین گزارش سالانه خود که «شاخص پردازش ابری جهانی سیسکو (۲۰۱۷-۲۰۱۲)» نام دارد، پیش‏‌بینی کرده است که ترافیک داده‏‌ها در پایگاه‌‏های پردازش ابری تا سال ۲۰۱۷ چهار و نیم برابر بیشتر خواهد شد. بنا بر این پیش‌‏بینی، ترافیک سالانه داده‏‌ها در این پایگاه‏‌ها از ۱. ۲ زتابایت در سال ۲۰۱۲ به ۵. ۳ زتابایت در سال ۲۰۱۷ افزایش خواهد یافت.
سیسکو همچنین پیش‌‏بینی کرده است که حجم ترافیک داده‏‌ها در کل پایگاه‏‌های داده غیر پردازش ابری نیز تا سال ۲۰۱۷ تا سه برابر افزایش یابد و به ۷. ۷ زتابایت در سال برسد. (هر زتابایت معادل ۱۰۲۴ اگزابایت، هر پتابایت معادل ۱۰۲۴ پتابایت و هر پتابایت معادل ۱۰۲۴ ترابایت است.)
بر اساس این برآورد‌ها، حجم ترافیک داده‏‌ها در پایگاه‌‏های پردازش ابری تا سال ۲۰۱۷ بیش از دو سوم از کل ترافیک پایگاه‌‏های داده جهانی را از آن خود کرد. سهم ترافیک داده‏‌های تحت پردازش ابری از کل ترافیک پایگاه‏‌های داده در سال ۲۰۱۲ حدود ۴۶ درصد بوده است که این رقم تا سال ۲۰۱۷ به ۶۹ درصد خواهد رسید. به عبارت دیگر، حجم ترافیک داده‌‏های تحت پردازش ابری از ۹۸ اگزابایت در ماه (یا ۲. ۱ زتابایت در سال) به ۴۴۳ اگزابایت در ماه (یا ۳. ۵ زتابایت در سال) خواهد رسید.
شرکت سیسکو در این مطالعه برآورد کرده است که در سال ۲۰۱۷ بیشترین حجم ترافیک داده‌‏های تحت پردازش ابری در آمریکای شمالی تولید خواهد شد. آمریکای شمالی که در سال ۲۰۱۲ حدود ۴۶۹ اگزابایت داده تولید کرده بود، در سال ۲۰۱۷ خواهد توانست این رقم را به ۸۸۶. ۱ زتابایت افزایش دهد. کشورهای آسیایی حوزه اقیانوس آرام نیز در آن زمان با تولید ۸۷۶. ۱ زتابایت داده جایگاه دوم این رده‌‏بندی را از آن خود خواهند کرد. سهم اروپای غربی نیز در آن زمان ۷۷۰ اگزابایت خواهد بود.
برآوردهای سیسکو حاکی از این است که حجم عملیات پایگاه‌‏های داده غیر از پردازش تا سال ۲۰۱۷ حدود ۲. ۳ برابر و حجم عملیات پایگاه‏‌های پردازش ابری نیز ۷. ۳ درصد خواهد شد. در سال ۲۰۱۲ حدود ۳۹ درصد از کل عملیات پایگاه‌‏های داده از طریق فناوری‏‌های پردازش ابری و ۶۱ درصد نیز از طریق پایگاه‌‏های داده سنتی انجام گرفته است. پیش‌‏بینی می‌‏شود در سال ۲۰۱۴ پایگاه‌‏های پردازش ابری حدود ۵۱ درصد از کل این عملیات را از آن خود کند و در مقابل، سهم پایگاه‌‌‏های غیر ابری به ۴۹ درصد کاهش یابد. این روند بالاخره در ۲۰۱۷ به جایی خواهد رسید که ۶۳ درصد از کل عملیات مربوط به پایگاه‏‌های داده از طریق پایگاه‌‏های پردازش ابری انجام خواهد شد و سهم پایگاه‌‏های سنتی نیز به ۳۷ درصد کاهش خواهد یافت.