افزایش درآمد گوگل از انتشار تبلیغات بر گوشی‌های همراه

افزایش درآمد گوگل از انتشار تبلیغات بر گوشی‌های همراه

همکاران سیستم- تحلیلگران پیش‌بینی کرده اند درآمد گوگل از راه انتشار آگهی‌های تبلیغاتی بر روی گوشی‌های همراه در سال 2012 به بیش از 4 میلیارد دلار خواهد رسید. به گفته آنها گوگل بخش زیادی از این درآمد را مدیون استیلای سیستم عامل اندروید خود بر بازار فناوری‌های همراه خواهد بود.

به اعتقاد تحلیلگران شرکت جین مانستر، گوگل که هم اکنون برای انتشار آگهی‌های تبلیغاتی بر روی فناوری‌های همراه پلت‌فرم‌هایی مثل AdSense و AdMob را در اختیار دارد، توانسته در این بازار راه را بر شرکت اپل ببندد. شرکت اپل با وجود اینکه دارای خدمات تبلیغاتی iAd است، نتوانسته درآمد خود از این راه را افزایش دهد. اما درآمد گوگل از این راه از یک میلیارد دلار در سال 2010 به 2.5 میلیارد دلار در سال 2011 افزایش یافته است. بزرگترین غول جستجوگر جهان در سال 2011 از راه تبلیغات آنلاین نیز توانست بیش از 40 میلیارد درآمد کسب کند.

شرکت مانستر پیش‌بینی کرده است گوگل به خاطر استیلای سیستم عامل اندروید و حضور پررنگش در سیستم عامل iOS اپل در سال 2012 خواهد توانست درآمد خود از پخش تبلیغات بر روی گوشی های همراه را 150 درصد افزایش دهد و به 400 میلیارد برساند. هم اکنون بیش از 50 درصد از بازار گوشی‌های هوشمند در سراسر جهان در استیلای اندروید است. بنابراین پیش‌بینی، اندروید کم‌کم به بزرگترین پلت‌فرم انتشار آگهی‌های تبلیغاتی، هم برای گوگل و هم برای کل صنعت تبلیغات تبدیل خواهد شد.

گسترش استفاده از فناوری‌های همراه توجه صاحبان آگهی‌ها و تبلیغات را بیش از هر کس دیگری به خود جلب کرده است. پژوهش‌های جدید نشان داده است که در سال 2011 افراد 10 درصد زمانی را که صرف رسانه‌های مختلف کرده اند، به فناوری‌های همراه اختصاص داده اند. این رقم در سال 2008 چیزی در حدود 5.4 درصد بود. رشد این روند باعث خواهد شد تا درآمد ناشی از انتشار آگهی‌های تبلیغاتی بر روی گوشی‌های موبایل روز به روز بیشتر شود.

Eweek