افزایش حملات باج‌افزاری به مراکز درمانی جهان

گروه‌های باج‌افزاری همچنان به افزایش فعالیت‌های خود برای هدف قرار دادن بیمارستان‌ها و مراکز درمانی ادامه می‌دهند و در برخی گزارش‌ها اعلام شده که این افراد حملات خود را به سازمان‌های درمانی و بهداشتی افزایش داد‌اند. زیرا ده‌ها کشور به دلیل شیوع گسترده سویه دلتا ویروس کرونا با مشکلات جدید مواجه شده‌اند.

گروه هکری «وایس سوسایتی» که از جمله مراکز باج‌افزای جدید محسوب می‌شود و فعالیت خود را از ژانویه امسال آغاز کرده با حمله به بیمارستان‌های متعدد و افشای اطلاعات بیماران شهرت فراوان کسب کرده است.

محققان امنیت سایبری در مرکز «سیسکو تالوس» اعلام کردند این گروه هکری سرشناس با استفاده از آسیب‌پذیری‌های جدید برای انجام حملات باج‌افزاری استفاده می‌کند و در بیشتر موارد آسیب‌پذیری‌های موجود در بخش PrintNightmare ویندوز را مورد هدف قرار می‌دهد.

گروه امنیتی «سیسکو تالوس» در این خصوص توضیح داد: «این گروه مانند دیگر اجتماعات هکری که در عرصه‌های بزرگ فعالیت می‌کنند معمولا یک سایت با رخنه اطلاعاتی در اختیار دارند که از آن برای انتشار داده‌های قربانیان استفاده می‌کنند و به کمک همین سایت اخاذی‌های اینترنتی خود را به انجام می‌رسانند».

شرکت امنیت سایبری «دارک اول» نیز در گزارش مجزا اعلام کرد که گروه باج‌افزاری «وایس سوسایتی» بر اساس شباهت‌های موجود در تکنیک‌های مخصوص رمزگذاری سیستم لینوکس، نوعی باج‌افزار موسوم به Hello Kitty را مورد استفاده قرار می‌دهند. آنها همچنین در حمله ماه آگوست به مراکز درمانی شهر رول سوئیس دست داشته‌اند.

منبع: zdnet