اعتماد سرمایه‏‌گذاران به فناوری‏‌های نوظهور آی تی افزایش یافته است

اعتماد سرمایه‏‌گذاران به فناوری‏‌های نوظهور آی تی افزایش یافته است

همکاران سیستم- سرمایه‏‌گذاری‏‌های جدیدی که در هفته‏‌های اخیر برای حمایت از شرکت‏‌های نوپای فعال در حوزه پردازش ابری و داده‏‌های کلان صورت گرفته است، نشان می‌‏دهد علاقه و اعتماد سرمایه‏‌گذاران به این فناوری‏‌ها در حال افزایش است.
به گزارش وب‏‌سایت itworld، شرکت باکس که یکی از شرکت‏‌های نوپای عرضه‏‌کننده خدمات پردازش ابری (دراپ باکس) است در روزهای اخیر توانسته است یک سرمایه جدید ۱۰۰ میلیون دلاری جذب کند. جذب این سرمایه باعث شده است ارزش مالی شرکت دراپ باکس از ۲ میلیارد دلار فرا‌تر رود. شرکت نوپای اپرندا (Apprenda) نیز که صاحب پلت‏فرمی برای توسعه نرم‏‌افزارهای تحت فناوری پردازش ابری است موفق شده است یک سرمایه ۱۶ میلیون دلاری جذب کند. شرکت دیگری که در این زمینه توانسته نظر سرمایه‏‌گذاران را جذب کند شرکت سیمپلیویتی (Simplivity) است که در زمینه یکپارچه‏‌سازی سیستم‏‌های زیرساختاری تخصص دارد. این شرکت توانسته یک سرمایه ۵۶ میلیون دلاری را برای خود جذب کند. شرکت نوپای دیگری به نام بایم (BIME) نیز که در زمینه تولید فناوری‏‌های هوشمندی تجاری فعال است نیز توانسته است موافقت سرمایه‏‌گذاران را برای تامین یک سرمایه ۴ میلیون دلاری جلب کند.
برآوردهای پژوهشگران و تحلیل‏گران مالی نیز نشان می‌‏دهد میزان سرمایه‏‌گذاری سرمایه‏‌گذاران مخاطره‏‌پذیر (VC) در سه ماهه سوم ۲۰۱۳ رشد قابل ملاحظه‏‌ای در مقایسه با دوره‏‌های قبل داشته است. بر اساس گزارش موسساتی مثل انجمن ملی سرمایه‏‌گذاران مخاطره‏‌پذیر و موسسه «پرایس واترز هاوز کوپر» در آمریکا در سه ماهه سوم سال جاری این سرمایه‏‌گذاران در مجموع حدود ۷.۸ میلیارد دلار از سرمایه خود را طی بیش از هزار معامله مختلف در اختیار شرکت‏‌ها و کسب و کارهای متقاضی سرمایه قرار داده‏‌اند. این رقم در مقایسه با سه ماهه دوم امسال ۱۲ درصد رشد دارد.
بررسی این سرمایه‏‌گذاری‏‌ها نشان می‌‏دهد صنعت نرم‏‌افزار از نظر میزان جذب سرمایه جایگاه برتری در مقایسه با سایر صنایع دارد. شرکت‏‌های فعال در این صنعت در سه ماهه سوم ۲۰۱۳ به تنهایی حدود ۳ میلیارد دلار سرمایه جذب کرده‏‌اند.
افزایش سرمایه‏‌گذاری در حوزه فناوری‏‌های نوظهوری مثل پردازش ابری، داده‏‌های کلان و هوشمندی تجاری نه تنها حکایت از افزایش اعتماد سرمایه‏‌گذاران به این فناوری‏‌ها دارد، بلکه تصویری از آینده دنیای فناوری‏‌های آی‌تی را نیز به دست می‌‏دهد.