اعتراض گسترده کاربران به بازنشته شدن سیستم عامل لینوکسی CentOS

شرکت Red Hat که در اصل کمپانی مادر توسعه دهنده سیستم عامل CentOS لینوکس محسوب می‌شود مدت‌ها قبل اعلام کرده بود که «تمرکز خود را از CentOS Linux برداشته است تا به صورت گسترده‌تر روی فرآیند توسعه سیستم عامل Red Hat Enterprise Linux که به صورت اختصاری با نام RHEL شناخته می‌شود متمرکز باشد.» در این میان بسیاری از طرفداران سیستم CentOS طی چند روز گذشته اعتراضات خود را روی شبکه‌های اجتماعی اعلام کردند. «گرگوری کورتزر» از بینیانگذاران مرکز CentOS که در جریان این اعتراضات بود روز گذشته پاسخ داد که برای سیستم‌های عامل RHEL و CentOS یک جایگزین جدید در نظر گرفته است: Rocky Linux.
آقای کورتز که هم اکنون به عنوان مدیرعامل استارت‌آپ Control Command در حوزه توسعه سیستم‌های پردازش محاسباتی فعالیت می‌کند در این خصوص گفت: «پس از اخبار منتشر شده از سوی شرکت Red Hat برای کنار گذاشتن این سیستم عامل بسیار متعجب شدم. زمانی که 16 سال پیش سیستم عامل CentOS را راه اندازی کردم هرگز تصور نمی‌کردم که تاثیر باورنکردنی آن در سراسر جهان تا این اندازه قابل ملاحظه باشد و شرکت‌های مختلف مبتنی بر CentOS فعالیت‌های خودرا پیش ببرند.»
از شرکت‌های بزرگی که این روزها فعالیت‌های خود را برپایه CentOS جلو می‌برند می‌توان به دیزنی، راک‌اسپیس، گودَدی، تویوتا، ورایزن و … اشاره کرد. سایر شرکت‌های بزرگ فناوری نیز این سیستم عامل را در جریان فعالیت‌های خود به کار می‌گیرند. از جمله این شرکت‌ها می‌توان به GE، ریوربِد، F5، جونیپر و فورتینت اشاره کرد.

منبع: Zdnet