اسطوره‏ زدایی فورستر از دنیای نرم‏ افزارهای کسب و کار

اسطوره‏ زدایی فورستر از دنیای نرم‏ افزارهای کسب و کار

همکاران سیستم- شرکت پژوهشی فورستر با انجام پژوهشی در میان بیش از دو هزار مدیر آی تی دریافته است که برخی ادعا‌ها درباره نرم‏ افزارهای کسب و کار چندان واقعیت ندارد. فورستر این ادعا‌ها را اسطوره خوانده است.
به گزارش وب‏ سایت infoworld، شرکت پژوهشی فورستر با انجام پژوهشی در میان ۴۴۴. ۲ نفر از متصدیان و مدیران آی تی کسب و کار‌ها در کشورهای آمریکا، کانادا، فرانسه، آلمان و بریتانیا دریافته است که برخی ادعا‌ها درباره روندهای نوظهور دنیای نرم ‏افزارهای کسب و کار چندان واقعیت ندارد و بیش از هر چیز به اسطوره شبیه است. تسلط شبکه‌‏های اجتماعی عمومی، پایان دوره نرم‏ افزارهای سفارشی و استیلای راهکارهای پردازش ابری از جمله ادعاهایی است که پژوهشگران فورستر به نادرستی آن‌ها پی برده‏‌اند.
بر اساس این گزارش، یکی از مهم‌ترین ادعا‌ها در این زمینه این است که شبکه‌‏های اجتماعی عمومی جای پای محکمی برای خود در میان کسب و کار‌ها باز کرده‏‌اند. پژوهش فورستر نشان می‌‏دهد این ادعا بی‌‏پایه و اساس است. یافته‏‌های این مطالعه نشان می‌‏دهد شرکت‏‌ها و کسب و کار‌ها علاقه چندانی برای استفاده از شبکه‏‌های اجتماعی عمومی مثل فیس بوک و توئیتر ندارند. حدود نیمی از کسب و کارهایی که در این مطالعه شرکت کرده‌‏اند حتی گفته‌‏اند نگران استفاده از این شبکه‏‌ها هستند و می‌‏کوشند نرم‏‌افزارهای شرکتی خود را با این شبکه‏‌ها یکپارچه نکنند. فقط ۱۴ درصد از شرکت ‏کنندگان گفته‌‏اند قصد دارند نرم‌‏افزارهای شرکتی خود را با شبکه‏‌های اجتماعی یکپارچه کنند.
یکی دیگر از ادعاهایی که فورستر به نادرستی آن پی برده است، این است که دوره توسعه نرم‏ افزارهای سفارشی به پایان رسیده است. پژوهشگران این شرکت دریافته‌‏اند حدود ۸. ۲۵ درصد از بودجه نرم ‏افزاری خود را صرف خرید نرم ‏افزارهای از پیش آماده می‌‏کنند و ۶. ۲۵ درصد از این بودجه را صرف توسعه نرم ‏افزارهای سفارشی می‌‏کنند. این یافته نشان می‌‏دهد کسب و کار‌ها به توسعه نرم ‏افزارهای سفارشی همان‌ قدر بها می‌‏دهند که به خرید نرم‏ افزارهای از پیش آماده.
این پژوهشگران همچنین دریافته‌‏اند درباره میزان استفاد از راهکارهای پردازش ابری نیز تا حد زیادی اغراق شده است. آن‌ها به صراحت گفته‌‏اند: اشتباه است اگر تصور کنیم نرم‌‏افزارهای تحت پردازش ابری (SaaS) به طور کامل جای نرم‌‏افزارهای قدیمی را خواهد گرفت. این جایگزینی فقط مخصوص موج اول استفاده از راهکارهای تحت پردازش ابری بود، آینده از آن راهکارهای هیبریدی و ترکیبی است.