استقبال کسب و کار‌ها از راهکارهای مدیریت ابزارهای همراه در حال افزایش است

همکاران سیستم- موسسه گارتنر پیش بینی کرده است که تا سال ۲۰۱۷ حدود دو سوم از کسب و کار‌ها در سراسر جهان به استفاده از راهکارهای مدیریت ابزارهای همراه روی خواهند آورد.
براساس گزارشی که در وب سایت گارتنر منتشر شده، در پنج سال آینده ۶۵ درصد از کسب و کار‌ها از راهکارهای مدیریت ابزارهای همراه (MDM) استفاده خواهند کرد. گارتنر پیش بینی کرده است گسترش استفاده از گوشی‌های هوشمند و رایانه‌های لوحی در کسب و کار‌ها باعث می‌شود تا بخش عظیمی از ترافیک شبکه‌های و داده‌های کسب و کار از قلمرو رایانه‌های شخصی به دنیای ابزارهای همراه منتقل شود و این فرایند نیز به خودی خود کسب و کار‌ها را به استفاده از راهکارهای ویژه‌ای برای مدیریت این ابزار‌ها سوق خواهد داد.
این موسسه پیش بینی کرده است تا سال ۲۰۱۷ حدود ۹۰ درصد از کسب و کار‌ها در فعالیت‌ها و عملیات کاری خود از دو سیستم عامل همراه یا بیشتر پشتیانی خواهند کرد. تحلیل گران گارتنر معتقدند ظهور سیستم عامل‌های جدید مثل ویندوز ۸ باعث تداوم رشد بازار راهکارهای مدیریت ابزار همراه خواهد شد.
معاون بخش پژوهشی موسسه گارتنر در این باره گفته است: عصر رایانه‌های شخصی به پایان رسیده است. کارکنان کسب و کار‌ها پرتحرک‌تر شده‌اند و در جستجوی راه‌هایی هستند تا بتوانند از هر جا که قرار است کاری انجام شود [با شرکت یا سازمان خود] در ارتباط باشند. راحتی و راندمانی که ابزارهای همراه برای شرکت‌ها و کارکنان آن‌ها به ارمغان می‌آورند، بسیار اغوا کننده و وسوسه آمیز است. در این میان امنیت داده‌های کسب و کار‌ها چالش بزرگی محسوب می‌شود، اما گریزی از آن نیست. کسب و کار‌ها تلاش می‌کنند تا از نیروی کار پویای خود پشتیانی و امنیت فعالیت‌های آن‌ها را تامین کنند.
گارتنر معتقد است افزایش استفاده از ابزارهای همراه در کسب و کار روند اجتناب ناپذیری است و تنها راه کارکنان آی تی برای کنترل ابزارهای همراه کارکنان این است که این ابزار‌ها را به سه دسته تقسیم کنند: ابزارهایی که منطبق بر استانداردهای معتبر و پذیرفته شده یک کسب و کار است، ابزارهایی که کسب و کار‌ها نسبت به استفاده از آن‌ها تساهل نشان می‌دهند و ابزارهایی که از آن‌ها پشتیبانی نمی‌کنند.