استفاده از رایانش ابری برای کاستن از خسارات فجایع طبیعی

استفاده از رایانش ابری برای کاستن از خسارات فجایع طبیعی

همکاران سیستم – با استفاده از داده‌هایی که در فضای ابری پردازش می‌شود، می‌توان از شدت خسارات ناشی از سوانح طبیعی تا حدودی کاست. داده‌های بصری (Visual data) که توسط دوربین‌های امنیتی، هواپیماهای کوچک بدون سرنشین و موبایل‌های شخصی تهیه و جمع‌آوری می‌شود می‌تواند برای کاهش این نوع خسارات بسیار مفید و کارگشا باشد.

مراجع ذیربط نظیر اورژانس، منابع بیمارستانی و غیره قادرند از طریق فضای ابر به این داده‌ها دسترسی آنی داشته باشند. به گزارش وب‌سایت ScienceDaily، اخیراً گروهی از محققان علوم رایانه در دانشگاه میسوری، نوعی معماری محاسبات ابری بصری توسعه داده‌اند که این فرایند را تسهیل می‌کند. 

Prasad Calyam استادیار علوم رایانه در دانشکده مهندسی دانشگاه میسوری، با توجه به راهگشا بودن داده‌های بصری برای کاهش آثار زیانبار فجایع طبیعی، می‌گوید تهیه مقدار انبوه از داده‌های بصری به ویژه ویدئوهای با کیفیت بالا، کاری است که حتی در شرایط عادی نیز دشوار می‌باشد. 

الگوریتم‌های طراحی شده توسط این تیم تعیین می‌کند که چه نوع اطلاعاتی برای پردازش در ابر مورد نیاز است و چه اطلاعاتی را می‌توان در دیوایس‌های محلی از قبیل لپ‌تاپ‌ها و تلفن‌های همراه هوشمند پردازش کرد. 

این رویکرد باعث گستردگی پردازش اطلاعات در ابزار مختلف شده و به روند دریافت اطلاعات نیز سرعت می‌بخشد. صاحب‌نظران معتقدند این شیوه، یک راه طبیعی برای فشرده‌سازی داده‌های بصری بدون از دست دادن اطلاعات محسوب می‌شود.