استفاده از راهکارهای ERP نیازمند برنامه‌ریزی دقیق‌تری از سوی کسب و کارهاست

استفاده از راهکارهای ERP نیازمند برنامه‌ریزی دقیق‌تری از سوی کسب و کارهاست

همکاران سیستم- مطالعه‌ای که اخیراً در خصوص تاثیر راهکارهای برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) بر کسب و کار‌ها انجام شده نشان می‌دهد مدیران و صاحبان کسب و کار‌ها باید در انتخاب این راهکار‌ها با دقت و برنامه ریزی بیشتری عمل کنند.
به گزارش وب سایت zdnet، شرکت پانوراما (Panorama Consulting Solutions) که عرضه کننده خدماتی در زمینه یکپارچه سازی سیستم‌های کسب و کار است طی یک مطالعه، چهارماه نظر کاربران راهکارهای برنامه‌ریزی منابع سازمانی را درباره تاثیر استفاده از این راهکار‌ها جویا شده است. در این مطالعه ۷۱ درصد از کسب و کارهای شرکت کننده درآمدی ۳۰۰ میلیونی و یا کمتر داشته‌اند و ۲۱ درصد نیز بیش از یک میلیارد درآمد داشته‌اند. 
در این مطالعه ۵۰ درصد از پاسخگویان گفته‌اند پس از به کار گیری راهکارهای ERP هزینه‌های کسب و کار آن‌ها افزایش یافته است. ۶۰ درصد نیز گفته‌اند استفاده از این راهکار‌ها کمتر از نیمی از مزایایی را که انتظار داشته‌اند، به همراه داشته است. ۶۰ درصد نیز گفته‌اند پس از استفاده از این راهکار‌ها برنامه کاری آن‌ها فشرده‌تر شده است. بنا بر یافته‌های این پیمایش، ۵۳ درصد از این کسب و کار‌ها گفته‌اند نصب و استفاده از راهکارهای برنامه ریزی منابع سازمانی بیش از بودجه‌ای که برای آن‌ها پیش بینی شده، هزینه برداشته است. 
پژوهشگران شرکت پانوراما در این پیمایش بین «تاثیر استفاده از راهکارهای ERP» و «رضایتمندی کاربران» تفاوت قائل شده‌اند. علیرغم اینکه ۶۰ درصد از کاربران گفته‌اند استفاده از این راهکار‌ها تمام مزایای مورد نظر آن‌ها را تامین نکرده است، اما فقط ۱۰ درصد از پاسخگویان گفته‌اند در استفاده از این راهکار‌ها با شکست مواجه شده‌اند. این بدان معناست که ۹۰ درصد کاربران معتقدند در زمینه استفاده از این راهکار‌ها عملکرد موفقیت آمیزی داشته‌اند و یا ارزیابی درستی از میزان موفقیت خود نداشته‌اند. رضایت‌مندی کسب و کار‌ها از راهکارهای برنامه ریزی منابع سازمانی بر اساس مولفه‌های مختلفی مورد ارزیابی قرار گرفته است. ۴۰ درصد از پاسخگویان از خدمات فروشندگان این راهکار‌ها ابراز رضایتمندی کرده‌اند. این رقم در مورد کاربرانی که از خدمات شرکت‌های ثالث در این زمینه ابراز رضایتمندی کرده‌اند، ۲۵ درصد است. ۴۹ درصد نیز از قابلیت‌های این راهکار‌ها برای برطرف کردن نیازهای خود ابراز رضایتمندی کرده‌اند. ۳۵ درصد نیز گفته‌اند از نحوه استفاده کارکنانشان از این راهکار‌ها رضایت دارند. ۴۴ درصد نیز گفته‌اند از تجربه کلیشان در استفاده از این راهکار‌ها رضایت دارند. 
یافته‌های این پیمایش همچنین نشان می‌دهد شرکت‌های سپ، اوراکل، مایکروسافت، اپیکور و اینفور به ترتیب جزء بهترین عرضه کنندگان راهکارهای برنامه ریزی منابع سازمانی شناخته شده‌اند. 
تحلیل گران شرکت پانوراما در تبیین این یافته‌ها گفته‌اند استفاده موفقیت آمیز از راهکارهای ERP در گرو توجه ویژه به فعالیت‌های مرتبط با برنامه ریزی و استفاده از فناوری‌های آی تی است. به همین دلیل لازم است که مدیران عامل و مدیران آی تی کسب و کار‌ها همکاری خود در این زمینه را افزایش دهند.