استفاده از ابزارهای ابری برای سهولت کار با فناوری یادگیری ماشین

همکاران سیستم – یادگیری ماشین (Machine learning) فناوری پیچیده‌ای است که کار با آن به تخصص‌ها و مهارت‌های زیادی نیاز دارد.

همین موضوع بعضاً باعث می‌شود شرکت‌ها نتوانند از این تکنولوژی در راستای رسیدن به اهداف خود استفاده کنند.

واضح است که هر چه یک فناوری پیچیده‌تر باشد، احتمال بروز اشتباه در کار با آن بیشتر می‌شود. به گزارش وب‌سایت TechTarget، گوگل و آمازون، دو شرکت مطرح در اکوسیستم رایانش ابری، قصد دارند با عرضه ابزارهایی خاص، این فضا را تلطیف کنند.

SageMaker آمازون و Cloud AutoML گوگل دو نمونه از سرویس‎‌های یادگیری ماشین هستند که سازمان‌ها برای استفاده از آنها، به تعداد زیادی نیروی متخصص یا دانشمند داده نیاز ندارند.

چرا که به عنوان مثال، Cloud AutoML دارای یک رابط گرافیکی کاربردی است و بسیاری از پیش‌نیازهای سنتی برای کار با سیستم‌های یادگیری ماشین را برطرف می‌نماید.

در واقع رابط کاربری گرافیکی این ابزارها به شکلی است که کار با یادگیری ماشین را حتی برای افراد مبتدی آسان می‌سازد.

به عنوان دیگر مزایای استفاده از SageMaker و Cloud AutoML، می‌توان به مواردی همچون افزایش بهره‌وری، پتانسیل بالای رشد و کاهش بروز خطا اشاره کرد.

گفتنی است SageMaker شرکت آمازون یکی از ابزارهای حوزه MLaaS به شمار می‌رود.

MLaaS یا Machine Learning as a Service در سال‌های اخیر پیشرفت شتابنده‌ای داشته است. در این روش، مشتریان اقدام به ذخیره داده‌های خود در ابرهای شرکت مادر نموده و این موضوع درآمدهای کلانی برای این شرکت‌ها به ارمغان می‌آورد.

اخیراً شرکت‌های بزرگ فناور دنیا از قبیل گوگل، آی‌بی‌ام، مایکروسافت، اپل و آمازون، سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی بر MLaaS داشته‌اند.