استاندارد جدید شرکت‌های بزرگ نرم‌افزار برای توسعه ابزارهای اینترنتی

استاندارد جدید شرکت‌های بزرگ نرم‌افزار برای توسعه ابزارهای اینترنتی

همکاران سیستم- پروژه WebAssembly با هدف تدوین کدهای منبع برای بخش برنامه‌نویسی ابزارهای مبتنی بر وب پیش‌ می‌رود تا این ابزارها بتوانند مبتنی بر مرورگرهای اینترنتی با سرعت بالاتر اجرا شوند.

به گزارش وبسایت thechworld، «ال هیلوا» از کارشناسان توسعه نرم‌افزار در مرکز تحقیقاتی IDC در این خصوص گفت: «من فکر می‌کنم این یک مسیر تکاملی ارزنده برای پلتفرم‌های مبتنی بر وب محسوب می‌شود و می‌تواند روی عملکرد آنها تاثیر بگذارد و در نتیجه از زبان‌های بومی در دستگاه‌های موبایلی بهره ببرد. به نظر من این فرآیند در نخستین گام‌های خود به سر می‌برد، اما پلتفورم وب این روزها سریع‌تر از هر زمان دیگر پیش می‌رود و بنابراین همه مراکز با توجه بیشتر روی آن تمرکز کرده‌اند».

این فناوری همچنین باعث می‌شود طیف گسترده‌ای از ابزارهای اینترنتی که تاکنون با اجرا شدن مبتنی بر وب مشکل داشتند، به راحتی در دسترس قرار بگیرند که از جمله آنها می‌توان به بازی‌های آنلاین، ابزارهای ویرایش تصویر و برنامه‌های کاربردی مبتنی بر دستکاپ اشاره کرد.

با سیستم WebAssembly توسعه‌دهندگان نرم‌افزار می‌توانند منطق برنامه‌نویسی مبتنی بر محتوای وب را با استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی مانند C و C++ مورد استفاده قرار دهند و آن را در قالب یک ابزار کاربردی متناسب با موتور JavaScript در مرورگرهای اینترنتی به کار برند.

سیستم WebAssembly به طور عمده مبتنی بر JavaScript عمل می‌کند و علاوه بر این قادر است مبتنی بر افزونه‌های نرم‌افزاری مختلف از جمله Adobe Flash و Silverlight مایکروسافت مورد استفاده قرار گیرد.

استانداردهای جدیدی که مایکروسافت، گوگل و موزیلا در این زمینه ارایه کرده‌اند با هدف توسعه ابزارها و صفحات مبتنی بر وب مورد استفاده قرار می‌گیرد و قادر است قابلیت‌های اجرایی برنامه‌ها را ارتقا دهد و کارایی ابزارهای موبایلی و رایانه‌ای را به یکدیگر نزدیکتر کند.