اریکسون و سپ برای پالایشگاه‌های نفت فناوری‌های هوشمند می‌سازند

همکاران سیستم- شرکت‌های اریکسون و سپ با همکاری یکدیگر تلاش می‌کنند فناوری هوشمندی تولید کنند که بتواند در شناسایی مخاطرات احتمالی در پالایشگاه‌های نفت به انسان‌ها کمک کند.
به گزارش وب سایت bloomberg، شرکت‌های اریکسون و سپ در حال ساخت فناوری جدیدی هستند که می‌تواند با تجزیه و تحلیل سطح مواد شیمیایی و دمای هوا در پالایشگاه‌های نفت، مخاطرات احتمالی را شناسایی کنند. این خبر از سوی شرکت‌های اریکسون و سپ که در کنگره جهانی موبایل در بارسلونای اسپانیا شرکت کرده‌اند، اعلام شده است.
این فناوری دارای مجموعه‌ای از حسگرهاست که اطلاعات و داده‌های مورد نیاز را جمع آوری و آن‌ها را سریعاً به یک پایگاه داده منتقل می‌کنند و پس از تجزیه و تحلیل آن‌ها وقوع هر نوع مخاطره احتمالی را به صورت خودکار پیش‌بینی می‌کند.
بر اساس این گزارش، شرکت اریکسون که بزرگ‌ترین عرضه کننده تجهیزات شبکه‌ای بی‌سیم شناخته می‌شود، قرار است سخت افزارهای مورد نیاز این فناوری را تولید کند و شرکت سپ نیز نرم افزارهای مورد نیاز برای تحلیل داده‌ها و صدور فرمان‌های خودکار را طراحی خواهد کرد. این فناوری از نوع ارتباطات ماشین با ماشین (M۲M) است که در آن دستگاه‌ها و ابزارهای مختلف طوری طراحی می‌شوند که بتوانند بدون دخالت انسان با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.
یکی از قابلیت‌های فناوری مشترک اریکسون و سپ این است که می‌تواند با پیش‌بینی وضعیت جوی روزهای آینده میزان تولید ذخیره محصولات پتروشیمی را کم یا زیاد کند. مثلاً اگر این فناوری بر مبنای اطلاعات هوا‌شناسی دریابد که وضعیت جوّی در روزهای آینده ناپایدار خواهد شد، به صورت خودکار فرمان افزایش تولید و ذخیره محصولات را صادر می‌کند.
پیش‌بینی می‌شود فناوری ارتباطات ماشین با ماشین در سال‌های پیش رو با سرعت شتابنده‌ای توسعه یابد. بر اساس پیش‌بینی‌های شرکت گارتنر، تعداد ماشین‌ها و ابزارهایی که به طور خودکار قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر هستند، تا سال ۲۰۲۰ به بیش از ۳۰ میلیارد دستگاه خواهد رسید. تعداد این ماشین‌ها در سال ۲۰۱۱ حدود ۱۵ میلیارد دستگاه برآورد شده است.