رئیس هیئت مدیره توشیبا اخراج شد

«اوسامو ناگایاما» رئیس هیئت مدیره شرکت توشیبا در مجمع عمومی عادی سالانه شرکت توسط سهامداران توشیبا اخراج شد. در این میان «نوبویوکی کوبایاشی» مدیر دیگری که یکی از اعضای کمیته حسابرسی توشیبا بود نیز در جریان رای‌گیری توسط سهامداران این شرکت برکنار شد.

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت توشیبا که هفته گذشته برگزار شد، پس از انجام تحقیقات مستقل برای نخستین بار سهامداران این شرکت را گرد هم آورد.

گزارش تصویب شده توسط سهامداران این شرکت نشان می‌دهد که توشیبا با همدستی مقامات ژاپنی برای جلوگیری از اعمال حق رای سهامداران خاص در مجمع عمومی عادی سالیانه سال گذشته اقداماتی را انجام داده است.

تحقیقات انجام شده توسط سه وکیل نشان می‌دهد که توشیبا طرحی را با مقامات وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن طراحی کرده تا مانع از اجرای برنامه «مدیریت سرمایه Effissimo» شود و براساس این طرح 9.9 درصد از سهام توشیبا در جلسات عمومی سالانه این شرکت را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

در گزارش مربوط به این تحقیق آمده است: «اقدامات توشیبا به طور مستقیم یا غیرمستقیم نفوذ مناسبی بر سهامداران داشته است؛ به این منظور که به طور موثر در اعمال حقوق سهامداران در اجرای برنامه مذکور دخالت صورت گرفته است. بنابراین ما معتقدیم که طرح مدیریت سرمایه Effissimo به طور عادلانه مدیریت نشده است».

منبع: .zdnet