احتمال بازگشت غیر منتظره بیل گیتس به مایکروسافت

احتمال بازگشت غیر منتظره بیل گیتس به مایکروسافت

همکاران سیستم- نارضایتی تعداد زیادی از سرمایه گذاران و سهام داران مایکروسافت از عملکرد استیو بالمر، مدیر عامل مایکروسافت شایعات بازگشت دوباره بیل گیتس بنیانگذار مایکروسافت را به این شرکت داغ‌ تر کرده است. سایت فورچون در مقاله‌ای به بررسی چشم انداز بازگشت بیل گیتس به مایکروسافت پرداخته است.

هر چند تاکنون چندین مدیر سابق شرکت‌های فناوری مانند مایکل دل و لری پیج دوباره به شرکت‌هایشان بازگشته‌اند، اما کار‌شناسان هنوز با تردید به اخبار مربوط به بازگشت بیل گیتس به مایکروسافت می‌نگرند. اولین دلیل آن‌ها برای رد این شایعه این است که بیل گیتس در کمیته مدیران مایکروسافت حضور دارد و همچنان در تصمیم گیری‌های مهم شرکت دخالت دارد و همچنان یکی از سرمایه گذاران مهم این شرکت نیز محسوب می‌شود.

اما نمی‌توان این موضوع را نادیده گرفت که ارزش سهام مایکروسافت به دلیل عملکرد ضعیف بالمر با افت محسوسی مواجه شده و موجب نارضایتی سهامداران شده است.

در ماه می‌گذشته، دیوید اینهورن، که با ۲۳۰ میلیون دلار یکی از سرمایه گذاران اصلی مایکروسافت محسوب می‌شود، اعلام کرده بود که هیات مدیره تصمیم به تغییر مدیر عامل گرفته است.

سرمایه گذاران مایکروسافت مدعی هستند که بالمر که تنها ۴ درصد از سهام شرکت را در اختیار دارد، علاوه بر عملکرد ضعیف در بورس، با تأخیرهایی که برای ورود به بخش موتورهای جستجو، شبکه‌های اجتماعی، تلفن موبایل و رایانه‌های لوحی داشته است، شرکت رابا چالش‌های جدی مواجه ساخته و از رقبا عقب انداخته است.

مجموعه این عوامل باعث ناامیدی کمیته اجرایی شرکت از بالمر شده است و او بخشی از پاداشش را در پایان سال مالی جاری دریافت نخواهد کرد.

به این ترتیب شاید بیل گیتس بهترین گزینه برای مدیریت مایکروسافت باشد. هرچند باید به یاد داشت که شکست مایکروسافت در پروژه ویستا و موفقیت ناچیز شرکت در پروژه اریگامی در زمان مدیریت او اتفاق افتاد.

همچنین بخشی از پیش بینی‌های بیل گیتس میلیاردر مثل پیش بینی شکست آی پد به حقیقت نپیوست.

البته نباید این موضوع را نادیده گرفت که بالمر در اوج موفقیت‌های اپل، سکان مدیریت مایکروسافت را در دست گرفت.

بی‌شک بازگشت بنیانگذار مایکروسافت می‌تواند برای سرمایه گذاران و کارمندان شرکت اطمینان بخش باشد. اما هنوز روشن نیست که این بازگشت چه زمانی و برای چه مدتی خواهد بود.

سی نت