احتمال استعفای بیل گیتس از مایکروسافت

احتمال استعفای بیل گیتس از مایکروسافت

همکاران سیستم- گزارش برخی منابع حاکی از این است که برخی سهامداران مایکروسافت خواهان استعفای بیل گیتس از این شرکت هستند.
وب‌‏سایت newsfactor به نقل از رویترز گزارش داده است که سه نفر از سهامداران مایکروسافت که حدود ۵ درصد از کل سهامی را که در دست سهامداران است، در اختیار دارند خواسته‏‌اند بیل‏ گیتس از این شرکت استعفا دهد. بیل گیتس که هم‏ اکنون رئیس هیئت مدیره مایکروسافت است، مدیر عامل قبلی و یکی از بنیانگذاران اصلی مایکروسافت است. رویترز گزارش داده است که این سهامداران از میزان کم تخصیص سرمایه در این شرکت ناراضی هستند و می‌‏خواهند بیل گیتس هم راه استیو بالمر، مدیر عامل فعلی را که مدتی پیش از قصد خود برای استعفا خبر داد، دنبال کند.
برخی از تحلیل‏گران معتقدند اگر بیل‏ گیتس و استیو بالمر از مایکروسافت خارج شوند و کسانی که سکان مدیریت این شرکت را در دست می‌‏گیرند میزان تخصیص سرمایه را افزایش دهند، ممکن است سهام این شرکت در عرض چند ماه تا ۴۰ درصد سقوط کند.
بر اساس این گزارش، سهامداران ناراضی مایکروسافت نگران هستند که مبادا کسی همانند بالمر جانشین وی شود و شرایطی که بیل گیتس و بالمر در مایکروسافت تثبیت کرده‏‌اند، همچنان ادامه داشته باشد. برخی از سهامداران این شرکت خواهان اعمال تغییرات بنیادین در مایکروسافت هستند.
بیل گیتس سال ۲۰۰۰ سکان مدیر عاملی مایکروسافت را به دست هم‌‏دانشگاهی سابق خود، استیو بالمر سپرد. غول نرم‌‏افزاری مایکروسافت در دوره مدیریت این دو به خاطر فروش بالای سیستم عامل ویندوز و نرم‌‏افزارهای آفیس از حاشیه سود بسیار بالایی برخوردار بود و در عین حال تخصیص سرمایه‏ چندانی نمی‌‏طلبید. استیو بالمر نیز از سال ۲۰۰۰ به بعد ۱۶ شاخه جدید به شرکت افزود که هر کدام سالانه حدود یک میلیارد دلار درآمد برای این شرکت به همراه دارد.
گفتنی است درآمد شرکت مایکروسافت در سال مالی گذشته از مرز ۷۳ میلیارد دلار گذشته بود.