اتکای شرکت کوکاکولا به نرم‌‏افزار «کتاب سیاه» برای تولید آب‏میوه

اتکای شرکت کوکاکولا به نرم‌‏افزار «کتاب سیاه» برای تولید آب‏میوه

همکاران سیستم- شرکت کوکاکولا که به محرمانه نگه داشتن فرمول نوشابه‏‌های خود معروف است، از یک نرم‌‏افزار هوشمند ویژه برای تولید آب‏میوه استفاده می‌‏کند.
به گزارش وب‏‌سایت cio، دوگ بی‏پرت، معاون بخش تسریع فعالیت‏‌های کسب و کار در شرکت کوکاکولا که در نشست تجارت هوشمند آی ‏بی‏ ام سخنرانی کرده است، از نرم‏‌افزاری به نام «کتاب سیاه» (Black Book) در کوکاکولا صحبت کرده است که این شرکت فعالیت‏‌های تولید آب‏میوه خود را از طریق آن انجام می‌‏دهد. به گفته وی، کتاب سیاه یک نرم‌‏افزار تحت جاوا است که توسط شرکت Revenue Analytics طراحی شده است. این نرم‌‏افزار قادر است متغیرهای مربوط به انواع میوه‏‌ها و محصولات کشاورزی، مزه برندهای مختلف آب‏میوه‏‌ها، آب و محتویات پرتقال، حمل و نقل محصولات و تقاضای مشتریان را با هم ترکیب کند و از دل آن‌ها فرمولی برای هماهنگ کردن عملیات جهانی تولید آب‏میوه‌‏های کوکاکولا به دست دهد.
کوکاکولا محصولات آب‏میوه‌‏ای خود را توسط یکی از شرکت‌‏های زیرمجموعه‌اش به نام Minute Maid روانه بازار می‌‏کند که در حال حاضر بزرگ‌ترین شرکت عرضه‌‏کننده آب‏میوه در سراسر جهان است.
به گفته وی، این نرم‌‏افزار تمام کارهایی را که بخش‌‏های مختلف این شرکت قبلاً از طریق برنامه‏‌های صفحه‏‌گسترده و دیگر ابزار‌ها انجام می‌‏دادند به صورت یکجا انجام می‌‏دهد و مشخص می‌‏کند که در هر سال چقدر عصاره ‏میوه- بویژه عصاره پرتقال- باید تولید شود.
بی‏پرت گفته است مادرِ طبیعت هر ساله کیفت و کمیت‌‏های متفاوتی از عصاره میوه‏‌ها به شما ارزانی می‌‏دارد. پژوهش‌‏های مختلف نیز نشان می‌‏دهد مشتریان انتظار دارند برند آب‏میوه‌‏ای که انتخاب می‌‏کنند دقیقاً‌‌ همان مزه‏ای را که هر بار انتظار دارند، بدهد. کوکاکولا نیز تلاش می‌‏کند با تحلیل علمی عصاره پرتقال کیفیت مورد انتظار مشتریان خود را برآورده کند.
بر اساس این گزارش، نرم‏‌افزار کتاب سیاه کوکاکولا کار خرید محصولات و مواد خام خود را نیز بر مبنای میزان تقاضاهایی که در جریان تعاملات صورت گرفته در فرایند زنجیره تامین پیش‌‏بینی می‌‏شود انجام می‌‏دهد. دکتر جان هیگ‏بیه، یکی از دانشمندان شرکت Revenue Analytics نیز درباره این نرم‏‌افزار گفته است: این نرم‌‏افزار یکی از پیچیده‏‌ترین طرح‌‏های بهینه‏‌سازی است که این شرکت تاکنون موفق به انجام آن شده است. به گفته وی سازوکار این نرم‌‏افزار حتی از سازوکار تولید هواپیما نیز پیچیده‏‌تر است. بنا بر اظهارات هیگ‏بیه، برای جمع‌‏آوری داده‌‏های مورد نیاز این نرم‏‌افزار از استودیوی زبان برنامه‌‏نویسی ILOG آی‏ بی‏ ام که ویژه طرح‏‌های بهینه‏‌سازی است و نیز از کیت‌‏ابزارهای CPLEX که ویژه فعالیت‏‌های تصمیم‏‌گیری است، استفاده شده است.