اتحادیه اروپا از فناوری روباتیک برای اشتغال‏‌زایی کمک می‏‌گیرد

اتحادیه اروپا از فناوری روباتیک برای اشتغال‏‌زایی کمک می‏‌گیرد

همکاران سیستم- اتحادیه اروپا تصمیم گرفته است با صرف یک بودجه ۲.۸ میلیارد دلاری از فناوری روباتیک برای اشتغال‏‌زایی استفاده کند.
به گزارش وب‏سایت pcworld، اتحادیه اروپا تصمیم گرفته است ۲.۸ میلیارد یورو (معادل ۳.۸ میلیارد دلار) از بودجه خود را صرف پژوهش و نوآوری در صنعت روباتیک کند. مقامات این اتحادیه امیدوارند با صرف این بودجه بتوانند ۲۴۰ هزار فرصت شغلی جدید در اروپا ایجاد کنند. کمیسیون اروپا و ۱۸۰ شرکت فعال در این حوزه اجرای این طرح را که SPARC نام‌گرفته است، برعهده‌گرفته‌اند.
بر اساس این گزارش، هدف اصلی اتحادیه اروپا از این اقدام تقویت موقعیت این اتحادیه در بازار محصولات روباتیک است که بنا بر اعلام کمیسیون اروپا تا سال ۲۰۲۰ به مرز ۶۰ میلیارد یورو خواهد رسید. در این طرح قرار است زمینه استفاده از محصولات روباتیک در صنایعی مثل کشاورزی، سلامت و بهداشت، حمل‌ونقل، امنیت داخلی، صنایع تولیدی و فعالیت‌‏های خانگی فراهم شود و سهم اروپا از بازار این فناوری‏‌ها نیز به ۴۲ درصد افزایش یابد. تحقق این پیش‏‌بینی بدین معنا است که بازار این فناوری‏‌ها در اروپا سالانه ۴ میلیارد یورو رشد خواهد کرد.
اگرچه استفاده از فناوری روباتیک برای ایجاد اشتغال اقدام مثبتی به نظر می‏‌آید، اما مشخص نیست چه تعداد از مشاغل سنتی با توسعه این فناوری از بین خواهد رفت.  پژوهش‏‌هایی که توسط کمیسیون اروپا در سال ۲۰۱۲ نیز انجام‌شده است نشان می‏‌دهد بخش زیادی از مردم نگران‌اند که مبادا توسعه فناوری‏‌های روباتیک به کاهش فرصت‏‌های شغلی بینجامد. مشکل دیگری که اتحادیه اروپا در این زمینه با آن مواجه است، کمبود کسانی است که از مهارت‏‌های آی‌تی لازم برای این کار برخوردار باشند. نیلی کروئِس، یکی از معاونین کمیسیون اروپا که مسئول برنامه دیجیتال این کمیسیون است دراین‌باره گفته است اروپا در آینده نزدیک با کمبود نیروهای متخصص در این زمینه مواجه خواهد شد. وی میزان این کمبود را یک‌میلیون نفر اعلام کرده است.