ابداع یک سیستم نرم‏‌افزاری برای کاهش هزینه فناوری‏ پردازش ابری

ابداع یک سیستم نرم‏‌افزاری برای کاهش هزینه فناوری‏ پردازش ابری

همکاران سیستم- مهندسان دانشگاه استنفورد نرم‌‏افزاری را طراحی کرده‌‏اند که از طریق آن می‏‌توان هزینه فناوری‏‌های پردازش ابری را کاهش داد.
به گزارش وب‌‏سایت دانشگاه استنفورد دو تن از مهندسان این دانشگاه به نام‏‌های کریستوفر کوزراکیس و کریستینا دلیمیترو سیستم‏ نرم‌‏افزار جدیدی به نام کوازار (Quasar) طراحی کرده‌‏اند که به کمک آن می‏‌توان پایگاه‌‏های داده را به شیوه ارزان‏‌تری مدیریت کرد.
مهندسان استنفورد تلاش کرده‌‏اند با تغییر سازوکار سرورها در زمینه اختصاص ظرفیت به نرم‌‏افزارها و اپلیکیشن‏‌های مختلف، هزینه مدیریت سرورها را کاهش دهند. در شیوه کنونی، پایگاه‏‌های داده و سروها با برنامه‌‏های کاربردی و اپلیکیشن‌‏هایی مثل ابزارهای جستجو و ابزارهای تحلیل داده کار می‏‌کنند. هر کدام از این برنامه‌‏های کاربردی حجم مشخصی از فضای یک سرور را اشغال می‏‌کند. توسعه‌‏دهندگان نرم‏‌افزاری که می‌‏خواهند برنامه‏‌ها و نرم‌‏افزارهایی از این دست طراحی کنند، می‏‌بایست در درجه اول ظرفیتی را که هر سرور باید به این برنامه‏‌ها اختصاص دهد، مشخص کنند. در واقع توسعه‏‌دهندگان نرم‌‏افزاری قبل از طراحی برنامه مورد نظر خود، حجم مشخصی از فضای سایبر را برای آن رزرو می‌‏کنند.
مهندسان استنفورد تلاش کرده‌‏اند این سازوکار را تغییر دهند. سیستم کوازار آنها بدین طریق کار می‏‌کند که به جای آنکه بر ظرفیت لازم برای نصب چنین برنامه‏‌هایی تاکید کند، از توسعه‏‌دهندگان نرم‌‏افزاری می‏‌پرسد برنامه مورد نظر آنها چه عملکردی خواهد داشت. مثلاً اگر کسی بخواهد برنامه‌‏ای برای انجام عملیات جستجو در داده‏‌های ذخیره شده در سرورها طراحی کند، به جای اینکه از او درباره ظرفیت لازم برای نصب این برنامه سوال شود، پرسیده می‏‌شود این برنامه با چه سرعتی به کاربران پاسخ خواهد داد و یا چه تعداد کاربر می‏‌توانند از آن استفاده کنند. این کار باعث می‌‏شود فضای سرورها به شیوه حساب‏‌شده‌‏تری در میان این اپلیکیشن‏‌ها تقسیم شود و در عین حال کارایی آنها افزایش و هزینه‏ مدیریت آنها کاهش یابد.
سیستم کوازار به صورت خودکار تصمیم می‏‌گیرد که هر برنامه کاربردی باید بر روی کدام سرور نصب شود. در سیستم‌‏های پردازش ابری نیز از شبکه‏‌ای از سرورها استفاده می‏‌شود و کوازار از این نظر کمک زیادی به مدیریت سرورهایی می‏‌کند که از آنها برای عرضه خدمات پردازش ابری استفاده می‏‌شود.