آی بی ‌ام فرا‌تر از انتظار‌ها

آی بی ‌ام فرا‌تر از انتظار‌ها

همکاران سیستم – شرکت آی بی ‌ام، رهبر جهانی خدمات فناوری اطلاعات، روز سه شنبه ۲۲ ژانویه نتایج مالی سه ماههٔ چهارم سال ۲۰۱۲ میلادی خود را اعلام کرد. نتایج مالی این شرکت به لطف حضور خوب در بازار کشورهای در حال توسعه فرا‌تر از پیش‌بینی‌ها بوده است.

به گزارش سایت خبرگزاری رویترز، در این سه ماه سود خالص آی بی ‌ام با ۱۰ درصد رشد معادل ۱. ۶ میلیارد دلار برآورد شد. این مقدار برای هر سهم معادل ۳۹. ۵ دلار است. این رقم در سال ۲۰۱۱، معادل ۷۱. ۴ دلار برای هر سهم بوده است.
در این گزارش حجم کسب و کار شرکت با کاهش ۱ درصدی ۳. ۲۹ میلیارد دلار اعلام شد.
پیش از این متخصصان بازار برای آی بی ‌ام عدد ۹۵. ۵ میلیارد دلار برای سود خالص و ۰۵. ۲۹ میلیارد دلار برای حجم کسب و کار را پیش بینی کرده بودند. در سال ۲۰۱۲ حجم کسب و کار آی بی‌ام در کشورهای بزریل، هند، روسیه و چین ۷ درصد رشد داشته است. البته اگر نوسانات نرخ ارز را در نظر بگیریم این رشد حدود ۱۲ درصد خواهد بود.
به اعتقاد تحلیلگران بازار نتایج مالی آی بی ‌ام نشان دهندهٔ این موضوع است که شرایط برای شرکت‌هایی که سرمایه گذاری خوبی روی بخش فناوری اطلاعات داشته‌اند، رو به بهبود است.
برایان مارشال محقق گروه آی اس آی در خصوص این گزارش گفت: آی بی ‌ام تقریباً در تمامی بخش‌ها از پیش بینی‌ها فرا‌تر رفته است و این نشان می‌دهد برخلاف نظر برخی از صنعتگران آی تی، اوضاع این بازار در حال رشد است.
پس از اعلام این نتایج هر سهم این شرکت در وال استریت ۳ درصد افزایش قیمت را به ثبت رسانید.