آی بی ام نسبت به خطرات امنیتی استفاده از جستجوگر صوتی اپل هشدار داد

همکاران سیستم- شرکت آی بی ام اخیراً استفاده از سیری، جستجوگر صوتی شرکت اپل را برای کارکنانش ممنوع کرده و نسبت به نقض حریم خصوصی آنها از طریق این جستجوگر صوتی هشدار داده است.

به گزارش وب سایت digitaltrends شرکت آی بی ام اعلام کرده است جستجوگر صوتی سیری اپل برای هر کسی که با اطلاعات محرمانه سر و کار دارد، یک تهدید امنیتی محسوب می‌شود. استدلال آی بی ام این است که سیری گفته‌های کاربران را برای شرکت اپل می‌فرستد تا در آنجا به متن تبدیل شود و در این فرایند احتمال ردگیری و سواستفاده از اطلاعات ارسالی وجود دارد.

سیری جستجوگر صوتی شرکت اپل است که فرمان‌های صوتی را از کاربر دریافت و آنها را اجرا می‌کند. کاربر به کمک این جستجوگر می‌تواند کارهای مختلفی از نوشتن و ارسال پیامک، جستجو در اینترنت و بسیاری از فعالیت‌های دیگر خود را با فرمان‌های صوتی انجام دهد. شرکت آی بی ام نیز نگران است که مبادا استفاده کارکنان این شرکت از سیری باعث درز اطلاعات محرمانه شود.

اپل نیز در مجوز توافق‌نامه نرم‌افزار جستجوگر صوتی خود تایید کرده است که فرمان‌های صوتی کاربران از طریق سیری به سرورهای این شرکت ارسال می‌شود و در آنجا این اطلاعات برای تبدیل به متن و یا ارسال پاسخ و اطلاعات مورد نیاز پردازش می‌شود. در این توافق نامه حتی تصریح شده است که جستجوگر سیری علاوه بر فرمان‌های صوتی برخی از اطلاعات شخصی مثل نام و نام خانوادگی و نام پدر و اطلاعاتی از این دست را برای شرکت اپل ارسال می‌کند تا این شرکت بتواند با درک صحیح‌تری فرمان‌های صوتی کاربران را درک و آن ها را عملی کند. البته این بدان معنا نیست که اپل حتماً این اطلاعات را ردگیری می‌کند، بلکه آنطور که کارشناسان امنیتی شرکت آی بی ام گفته‌اند در این روش احتمال ردگیری اطلاعات وجود دارد.