آیکان دامنه‌های اینترنتی پرطرفدار را به مزایده گذاشته است

آیکان دامنه‌های اینترنتی پرطرفدار را به مزایده گذاشته است

همکاران سیستم- شرکت آمازون موفق شده است با پرداخت ۴.۶ میلیون دلار کنترل دامنه اینترنتی buy. را از آن خود کند. buy. از جمله دامنه‌های پرطرفداری است که از سوی آیکان به مزایده گذاشته شده است.به گزارش وب‌سایت theinquirer، آیکان اعلام کرده است شرکت آمازون موفق شده است با پرداخت ۴.۶ میلیون دلار نام دامنه buy. را از آن خود کند. آیکان چندی پیش تعدادی از نام‌های دامنه سطح بالای اینترنتی (TLD) را به مزایده گذاشته بود.

بر اساس این گزارش، آیکان در این مزایده دامنه‌های دیگری مثل tech. و vip. را نیز در معرض فروش گذاشته بود که با تقاضای زیادی مواجه شده بود. شرکت آمازون در این مزایده توانسته است دامنه .buy را به قیمت ۴ میلیون و ۵۸۸ هزار و ۸۸۸ دلار خریداری کند. شرکت گوگل نیز یکی از متقاضیان پروپاقرص این دامنه بوده است که موفقیتی در در خرید آن به دست نیاورده است.

دامنه tech. نیز شش متقاضی جدی داشته است که در نهایت شرکتی به نام Dot Tech توانسته است با پرداخت ۶ میلیون و ۷۶۰ هزار دلار آن را خریداری کند. گوگل نیز در خرید این دامنه نیز موفق نبوده است. دامنه vip. نیز از آن شرکتی به نام Minds+Machines شده است که برای آن بیش از ۳ میلیون دلار پرداخته است.

هنوز مشخص نیست آیکان با درآمدهای حاصل از فروش این دامنه‌ها چه خواهد کرد. اکرم عطاالله، رئیس بخش دامنه‌های جهانی آیکان در این باره گفته است: درآمدهای حاصل از فروش این دامنه‌ها تا زمانی که اعضای هیئت رئیسه تصمیم مشخصی درباره هزینه‌کرد آن اتخاذ نکرده‌اند، به صورت جداگانه حفظ خواهد شد.

آیکان در ادامه این مزایده‌ها قصد دارد دامنه‌های دیگری مثل Cloud. و dog. را نیز بفروشد. شرکت آمازون نیز مدتی قبل از آیکان خواسته بود دامنه اختصاصی amazon. را برای این شرکت ثبت کند، اما این درخواست از سوی آیکان پذیرفته نشد.