آیا گوشی‌های هوشمند جایگزین دوربین‌های عکاسی خواهد شد؟

آیا گوشی‌های هوشمند جایگزین دوربین‌های عکاسی خواهد شد؟

همکاران سیستم- یافته‌های شرکت پژوهشی ان پی دی در آمریکا نشان می‌دهد که استفاده از دوربین‌های دیجیتال از ۵۲ درصد در سال ۲۰۱۰ به ۴۴ درصد در سال ۲۰۱۱ درصد کاهش یافته است. بر اساس این یافته‌ها در سال جاری میلادی ۲۷ درصد عکس‌ها از طریق گوشی‌های هوشمند گرفته شده که این رقم در سال ۲۰۱۰ چیزی در حدود ۱۷ درصد بوده است.

پژوهشگران شرکت ان پی دی دریافته‌اند که بیش از ۵۰ درصد کاربران گوشی‌های تلفن همراه استفاده از ابزار‌ها و دستگاه‌های تک کاره‌ای مثل دوربین دیجیتال را کنار گذاشته‌اند و برای عکاسی و فیلمبرداری از گوشی‌های خود استفاده می‌کنند.

گزارش‌های دیگر نیز حاکی از این است که فروش دوربین‌های عکاسی در ماه‌های بین ژانویه تا نوامبر سال جاری به شدت کاهش یافته است. اما پژوهش ان پی دی نکات امیدوارکننده‌ای هم برای سازندگان دوربین‌های دیجیتال دارد. براساس گزارش این شرکت فروش دوربین‌های باکیفیت دارای لنزهای جداشدنی در سال جاری میلادی ۱۲ درصد رشد داشته است. دوربین‌های دیجیتالی بالا‌تر از ۱۰ مگاپیکسل نیز رشد ۱۶ درصدی داشته است.

برخی تحلیل گران احتمال داده‌اند قابلیت آپلود عکس از طریق گوشی‌های هوشمند بر روی رسانه‌های اجتماعی و وب سایت‌هایی مثل فیس بوک، گوگل پلاس، فلیکر، Hipstamatic و Instagram کاربران را به عکاسی علاقه‌مند کرده و آن‌ها را واداشته برای کار عکاسی به سراغ دوربین‌های حرفه‌ای‌تر و باکیفیت‌تر بروند.

itnews