آمریکا به رابطه رسمی خود با آیکان پایان می‌‏دهد

آمریکا به رابطه رسمی خود با آیکان پایان می‌‏دهد

همکاران سیستم- دولت امریکا قصد دارد رابطه رسمی خود با آیکان (شرکت اینترنتی تخصیص‏‌دهنده نام‏‌ها و شمارگان واگذارشده) را در اواخر سال ۲۰۱۵ قطع کند و از عضویت در آن انصراف دهد.
به گزارش وب‏‌سایت pcworld، وزارت ارتباطات راه دور و اطلاعات ملی آمریکا (NTIA) تصمیم گرفته است در اواخر سال ۲۰۱۵ به رابطه رسمی خود با آیکان پایان دهد. آیکان یک سازمان بین‌‏المللی غیرانتفاعی است که از طریق تخصیص آدرس‌‏های اینترنتی، تعیین پروتکل‏‌ها، مدیریت سیستم دامنه‌‏های کشوری و عمومی و غیره اینترنت را راهبری می‌‏کند. آیکان پس از سال ۲۰۱۵ الگوی جدیدی برای راهبری و حاکمیت اینترنت را در پیش خواهد گرفت.
دولت آمریکا تاکنون نفوذ زیادی در تصمیمات اتخاذشده از سوی آیکان داشته است و همین امر انتقادات زیادی را متوجه این سازمان بین‏‌المللی کرده است. مقامات آیکان و وزارت ارتباطات راه دور و اطلاعات ملی آمریکا اما درباره دلایل قطع رابطه رسمی آمریکا با این سازمان گفته‌‏اند آن‌ها مدت‏‌ها است درک کرده‌‏اند که این رابطه باید موقتی باشد.
وزارت ارتباطات و اطلاعات ملی آمریکا از آیکان خواسته است پس از سپتامبر ۲۰۱۵ روش جدیدی را برای راهبری و حاکمیت اینترنت در پیش گیرد. آمریکا شروطی را نیز برای آیکان تعیین کرده است از جمله آنکه تاکید کرده است که امنیت، ثبات و انعطاف‏‌پذیری سیستم تخصیص نام‏ دامنه‌‏های اینترنتی باید حفظ شود.
فادی چاده، مدیر عامل آیکان از سازمان‏‌ها و گروه‌‏های فعال در حوزه اینترنت خواسته است در روند توسعه الگوی جدید راهبردی و حاکمیت اینترنت مشارکت کنند. قرار است آیکان در روزهای ۲۳ تا ۲۷ مارس جلساتی در سنگاپور با محوریت این موضوع برگزار کند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *