آمازون مرکز توسعه رایانه‌های کوانتومی را راه‌اندازی کرد

شرکت AWS آمازون از بزرگ‌ترین توسعه‌دهندگان خدمات پردازش ابری در جهان با افتتاح یک مرکز جدید در بخش پردازش‌های کوانتومی در کالیفرنیا، حضور خود را در صنعت کوانتوم گسترش می‌دهد. در این مرکز متخصصان بخش دانشگاه و مهندسان برتر برای ساخت رایانه کوانتومی ابررسانا فعالیت‌ می‌کنند.

این مرکز در دو طبقه به مساحت 21 هزار فوت مربع در شمال شرقی لس‌آنجلس در پاسادنا قرار دارد و برای اولین بار شرکت AWS اواخر سال 2019 میلادی آن را معرفی کرد و طی دو سال گذشته با مشارکت موسسه فناوری کالیفرنیا (Caltech) توسعه آن به انجام رسیده است.

ساختمان جدید شامل فضای اداری برای تیم‌های تحقیقات کوانتومی و همچنین آزمایشگاه‌های مجهز به ابزارهای تخصصی می‌شود و از سیستم خنک‌کننده برودتی گرفته تا سیم‌‌کشی‌های مورد نیاز برای ساخت سخت‌افزارهای کوانتومی در آن وجود دارد.

راه‌اندازی مرکز جدید AWS برای پردازش‌های کوانتومی نشان می‌هد که شرکت آمازون جاه‌طلبی خود برای ایفای نقش به عنوان پیش‌رو در زمینه محاسبات کوانتومی را دنبال می‌کند و انتظار می‌رود در آینده به میزان قابل‌توجه قدرت عرصه سیستم‌های کوانتومی را در دست بگیرد.

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که رایانه‌های کوانتومی زمانی که در مقیاس کافی ساخته شوند، پتانسیل حل مشکلاتی را دارند که اجرای آنها روی رایانه‌های کلاسیک غیرممکن است و فرصت‌های علمی و تجاری عظیم را در زمینه‌های مختلف از جمله علم مواد، حمل‌ونقل، یا تولید را فراهم می‌کند.

منبع: zdnet