داستان موفقیت شرکت دانفوس پارس


در یک نگاه

دانفوس پارس، دفتر فروش شرکت دانمارکی «دانفوس» در ایران است که سال ۲۰۱۶ در ایران ثبت شده و با ۷ سرمایه‌ی انسانی ارائه‌ دهنده‌ی خدمات فنی و مشاوره‌ای به حدود ۲۰ نماینده‌ی فروش ایرانی است.
دانفوس بین‌الملل، با سابقه‌ی ۸۰ ساله در ۱۷ کشور خط تولید و در بیش از ۱۵۰ کشور، دفتر فروش دارد. محصولات این شرکت در چهار گروه شامل محصولات Cooling، Heating، Drive و Power Solution تولید و عرضه می‌شوند و نزدیک به ۷۰ سال است که محصولات این شرکت از طریق نمایندگان فروش در بازار ایران به فروش می‌رسند.

نیاز کسب‌وکار

براساس سیاست‌گذاری شرکت مادر، بیش‌تر شرکت‌های دانفوس بخشی برای دفترداری (Bookkeeping) ندارند. در نتیجه بخش مالی شرکت‌ مادر و شرکت‌های زیرمجموعه به سرویس‌دهنده‌های واجد شرایط برون‌سپاری شده است و با گردآوری ماهانه‌ی گزارش‌های مالی تمام شرکت‌ها از سراسر جهان، صورت‌های مالی تهیه می‌شود. بر این اساس، شرکت بیات رایان (نماینده‌ی KPMG در ایران) بخش مالی و حسابداری دانفوس پارس را به‌عهده دارد و ضمن تنظیم دفاتر و اسناد دانفوس پارس براساس قوانین ایران، گزارش‌های مورد نیاز را تدوین می‌کند.

از زبان مظاهر علیپور؛ مدیرعامل شرکت دانفوس پارس

نیاز داشتیم سه گروه مختلف از سه نقطه‌ی جغرافیایی به سیستم دسترسی داشته باشند؛ دانفوس پارس، شرکت حسابداری ما که روزانه با سیستم کار می‌کند و شرکت مادر در خارج از ایران. بنابراین استقرار واحد حسابداری در داخل شرکت، خرید لایسنس نرم‌افزار، راه‌اندازی سرور و شبکه و کنترل مسائل مربوط به نگهداری و مراقبت از عملکرد درست سیستم، گزینه‎ی مناسبی برای ما نبود.
پس به‌دنبال راهکاری بودیم که مجموعه‌ی حسابداری ما بتواند از راه دور کار کند، ما هم بتونیم از راه دور گزارش‌ها را ببینیم و برای دفتر مرکزی ارسال کنیم. بر این اساس نیاز داشتیم از نرم‌افزاری استفاده کنیم که امکان دسترسی به سیستم را بدون محدودیت‌های جغرافیایی فراهم کند. تنها مدلی که می‌توانست با توجه به تکنولوژی روز، به نیازهای ما پاسخ دهد، «رایانش ابری» بود.
در نتیجه، به‌دنبال مدل عرضه‌ی نرم‌افزار براساس SaaS یا Software as a Serviceدر ایران بودیم که درنهایت پس از بررسی و توافقات، به «راهکاران ابری همکاران سیستم» رسیدیم.

چرا راهکاران ابری؟

به گفته‌ی آقای علیپور، «اقتصادی بودن، ایمن بودن و انعطاف‌پذیری» از مهم‌ترین ویژگی‌های راهکاران ابری است.

آقای علیپور درباره‌ی تجربه‌ی استفاده از راهکاران ابری می‌گوید:

همکاران سیستم استانداردهای مورد نیاز را درخصوص زیرساخت مرکز داده دارد و به‌طور دوره‌ای براساس این استانداردها ارزیابی می‌شود، استانداردهایی که مورد نظر دانفوس بین‌الملل نیز بود؛ در نتیجه خیال ما از امنیت و کیفیت خدمات تامین شد.
اکنون ۱۰ ماه است که راهکاران ابری در دانفوس پارس عملیاتی شده است و در داخل دانفوس پارس هیچ دیتایی نداریم، تمامی اطلاعات ثبت شده در دیتاسنتر همکاران سیستم نگهداری می‌شود، کارگزار حسابداری در محل خود با نرم‌افزار کار می‌کند و من این‌جا گزارش‌ها را می‌بینم.
در مجموع، از سیستم راضی هستیم، چون در این مدت، سیستم عملکرد درست و با ثباتی داشته است. با توجه به پراکندگی جغرافیایی کاربران، دسترسی به اطلاعات بر بستر اینترنت، در هر زمان و مکان فراهم است. با حذف هزینه‌هایی مانند خرید لایسنس، زیرساخت و هزینه‌های نگهداری، استفاده از سیستم برای ما به‌صرفه شده است. نگرانی برای Backup و Recovery نداریم، چرا که Backup داده‌ها و نگهداری اطلاعات توسط همکاران سیستم و به‌شکل onsite وoffsite انجام می‌شود. اطمینان از عملکرد و امنیت نیز براساس توافق‌نامه سطح خدماتی (Service Level Agreement) که با همکاران سیستم داشتیم، شکل گرفت. در کنار آن، با پاسخ‌گویی پشتیبانی و به‌کارگیری چارچوب‌های IT Service Management نظیر ITIL، مطمئن شدیم که خدمات مستمر است و می‌توان روی آن حساب کرد.

راهکاران ابری، با توجه به نیاز مشتریان، راهکاری جامع ارائه می‌دهد که می‌تواند به نیازهای کسب‌وکارهای مختلف از جمله شرکت‌های بازرگانی در حوزه‌های مالی، سرمایه انسانی، بازرگانی و لجستیک پاسخ دهد.
این راهکار، از خرید سرور و سخت‌افزار بی‌نیاز است و کسب‌کارها می‌توانند تنها با یک حساب کاربری و بر بستر اینترنت، در هر زمان و هر مکان به اطلاعات سازمان‌شان در بستری امن دسترسی داشته باشند.