تکنولوژی جدید، فرصتی برای موفقیت افراد فاقد تحصیلات عالی

 تکنولوژی‌های جدید کارمندان مدرن را قادر ساخته تا به سطوح جدیدی از موفقیت دست‌یابند، حتی افرادی در پایین‌ترین سطح شغلی و با تحصیلات نسبتا کم. چنین فرصتی برای دستیابی به سطوح جدیدی از موفقیت در کار در هیچ زمان دیگری وجود نداشته‌است، در این شرایط با کمی پشت‌کار و بعلاوه استفاده هوشمندانه از تکنولوژی می‌توانید به فرا‌تر از رویاهای خود دست‌یابید.

استفاده از رسانه‌های جمعی با هدف همکاری، نه شبکه‌سازی
برای اکثر افراد، رسانه‌های جمعی یک سرگرمی برای وقت‌گذرانی محسوب می‌شود و ابزاری برای به‌اشتراک گذاری عکس‌ها و ایده‌ها با دوستان. با این‌ حال شما می‌توانید از این شبکه‌ها در راستای بهبود شغل حرفه‌ای خود استفاده کنید، افرادی را بیابید که در حوزه و رشته‌ای مشابه شما فعالیت دارند، نویسندگانی که مقالات یا کتاب‌هایی در این زمینه دارند، مدیران کسب‌و‌کارهایی در این حوزه و هر فرد دیگری که می‌توانید در راستای بهبود زندگی حرفه‌ای خود از آن‌ها کمک بگیرید. به آن‌چه آن‌ها می‌گویند یا برای خواندن به شما پیشنهاد می‌کنند توجه کنید. ممکن است این روند نیازمند قدری تلاش باشد اما سرانجام می‌توانید افراد فوق‌العاده‌ای را در خارج از جمع اطرافیان خود بیابید که گرایشاتی مانند شما دارند. من در این روند به‌سرعت توانستم به مدیران واقعی در حوزه فعالیت خود دست‌یابم و از آن‌ها درخواست کمک و راهنمایی نمایم. حدس بزنید چه اتفاقی افتاد؟ پاسخ بیشتر آن‌های به درخواست کمک من مثبت بود. هیچ یک از آن‌ها نسبت سوالات من واکنش منفی نشان نداد یا هیچ یک اظهار نکردند که من ارزش کافی برای صرف وقت را ندارم. (این دقیقا‌‌ همان چیزی است که در آغاز این روند از آن واهمه داریم، ترس از عدم پذیرفته نشدن).

من در حوزه فعالیت خود به هرآنچه دسترسی می‌یافتم مطالعه می‌‌کردم و به پرسش سوال و استفاده از راهنمایی‌های افراد متخصص پرداختم و پس از چندی به یک متخصص تبدیل شدم بدون اینکه هیچ‌گونه تحصیلات دانشگاهی در حوزه فعالیت خود داشته‌باشم. توجه کنید که گفتم در شبکه‌های اجتماعی تنها به‌دنبال «شبکه‌سازی» نباشید منظور من از این عبارت دوستی‌ها و صحبت‌های بی‌هدف است، بلکه آنچه اهمیت دارد یافتن گروهی پرشور و با طرز فکر مشابه و همکاری با آن‌ها در ایده‌های مختلف است تا بتوانید از این گروه‌ها به‌عنوان میزگردی برای پرورش ایده‌های خود، جشن گرفتن موفقیت‌های خود و آموختن از اشتباهات استفاده کنید. با این روش حلقه‌های اجتماعی من درحال گسترش هستند و بسیاری اوقات از «همکاری اجتماعی» به «دوستی‌های نزدیک در زندگی واقعی» تبدیل می‌شوند، دوستانی که می‌توانید احساسات خود را با آن‌ها در میان بگذارید و به شما در دستیابی به موفقیت کمک می‌کنند.

یادگیری اجتماعی
حتی اگر شما تمایلی به برقراری ارتباط با دیگر افراد در شبکه‌های اجتماعی ندارید، بینش‌های زیادی وجود دارد که به‌صورت روزانه در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک گذاشته‌می‌شود که در میان آن‌ها می‌توان مطالب مفیدی نیز یافت، البته لازم نیست تمام آن‌ها را بخوانید بلکه به‌سرعت می‌فهمید چه کسی ایده‌های خوب و قابل پیگیری دارد و از چه افرادی باید دوری کرد. یک جستجوی ساده در یوتیوپ، فیس‌بوک و توییتر نیز می‌تواند شما را در سیلی از محتوا و بینش‌ها غرق کند. پیش از این هرگز اینگونه نبود که مطالب و محتواهای متناسب با نیاز افراد اینگونه آسان در دسترس باشند. قبل از ظهور رسانه‌های جمعی حتی اگر صاحب تمام دایره‌المعارف بریتانیا بودید و در کتابخانه عمومی نیویورک نیز زندگی می‌کردید تنها به بخشی از اطلاعاتی که در حال حاضر به‌طور روزانه در دسترس شما هستند دسترسی داشتید.

آموزش آنلاین
بدون اینکه بخواهم از جای مشخصی نام ببرم، هر سازمان آموزش عالی برخی سطوح از دوره‌های آنلاین را در اختیار عموم قرار می‌دهد. چه در تمام یک دوره شرکت کرده و مدرک اتمام آن‌را بگیرید و چه تنها گذری از برخی از بخش‌های آن استفاده کنید، این مدارس آنلاین می‌توانند برای شما ارزش‌آفرین باشند. این ارزش‌ها برای برخی شامل نظم در یادگیری و سختگیری و دقت در مطالعه است و برای برخی می‌تواند به‌صورت یادگیری درمورد بخش خاصی از رشته مورد تحصیل که در طول آموزش خود مورد بی‌توجهی قرار گرفته باشد و یا دستیابی به یک محیط مشارکتی مناسب. فقط شما قادر به کشف نیازمندی خود هستید، اما با وجود این رسانه‌ها بدانید که کمک‌های زیادی در این راستا برایتان موجود است.

دوره‌های آموزشی گسترده آنلاین (MOOC) با شرایط بسیار انعطاف‌پذیر‌تر و در دسترس‌تر خود، می‌تواند جایگزینی بسیار مقرون‌به‌صرفه برای سیستم‌های یادگیری سنتی محسوب شود.

یادگیری «باز»
درحالیکه در حوزه آموزش عالی بیشتر تجربه‌های موجود از نوع سنتی و سختگیرانه دانشگاهی است، فرصت‌های یادگیری «باز» برای کارمندان مدرن وجود دارد. که می‌توانید با مطالعه در MOOC که لیستی از بهترین دوره‌های آموزش فراگیر آنلاین را در اختیار شما قرار می‌دهد، از جدید‌ترین فرصت‌های موجود برای یادگیری از برخی موسسات بزرگ و حرفه‌ای مطلع شوید (اکنون بیشتر دانشگاه‌ها با رنک بالا تجارب آنلاین فوق‌العاده‌ای را ارائه می‌دهند). به افرادی از شما که نام آکادمی خان (Khan Academy) را نشنیده‌اید پیشنهاد می‌کنم مجموعه دوره‌های شگفت‌انگیز آن در حوزه حساب دیفرانسیل و انتگرال و شیمی آلی را چک کنند. هر گزینه‌ای را که انتخاب کنید، فرصت‌های بزرگی برای شما فراهم است تا یک ترم درسی رایگان را در حوزه مورد علاقه خود بگذرانید.

آموزش عالی در عصر دیجیتال: MOOCS؛ تهدید جدی یا موفقیت باورنکردنی؟
دوره‌های آموزشی گسترده آنلاین (MOOC) با شرایط بسیار انعطاف‌پذیر‌تر و در دسترس‌تر خود، می‌تواند تهدیدی برای استقلال و خودمختاری آموزش عالی سنتی محسوب شود. مشکل اینجاست که در این زمینه مخاطرات احتمالی بالاست و نتایج حاصل از این روند در این مدت کوتاه که از ظهور آن گذشته ناشناخته باقی مانده‌است. من اخیرا با مایکل نانفیتو، مدیر اجرایی موسسه ملی فن‌آوری در آموزش لیبرال (NITLE)، صحبت کردم و او دیدگاه خود درمورد اینکه چگونه MOOC می‌تواند محیط یادگیری را دگرگون سازد در اختیار من قرار داد.
مانند بسیاری از مدیران آموزشی و رهبران صنعت، «نانفیتو» نیز معتقد است سرانجام مردم از ارزش این شیوه جدید آموزش آگاه می‌‌شوند. «یادگیری توزیعی و منابع آموزشی باز برای جوانان توانایی بی‌سابقه‌ای برای بهره‌مندی از گستره‌ وسیعی از انواع شیوه‌های یادگیری را فراهم می‌کند و این باعث می‌شود دانش‌آموزان توقع این سطح از انعطاف‌پذیری را از آموزش عالی نیز داشته‌باشند. اگر سیستم آموزش عالی ما نیز تغییر نکرده و خود را با شرایط جدید وفق ندهد، به‌جای اینکه پس از دبیرستان دانش‌آموزان را با جهان گسترده‌تری روبه‌رو کنیم، به دانشگاه رفته با محیطی بسیار سختگیرانه‌تر از آنچه توقع دارند مواجه می‌شوند.»
همچنین وی اعتقاد دارد MOOCهایی که از حمایت مالی بخش‌های خصوصی برخوردار هستند، آموزش عالی را تحت تاثیر قرار خواهند داد. مانند کمپانی SAP، که در لیست خلاق‌ترین کمپانی‌های جهان فوربس نیز قرار دارد. روابط متقابل بین آنچه در محیط دانشگاه انجام می‌دهیم و آنچه در جامعه اتفاق می‌افتد وجود دارد. ما می‌توانیم از آنچه SAP و کمپانی‌هایی مانند آن انجام می‌دهد یادبگیریم، در واقع مشارکت بالقوه‌ای بین این موسسات و آموزش عالی وجود دارد که هنوز کشف نشده‌است.
در واقع زمانیکه SAP اولین MOOC (دوره‌های آموزشی آنلاین در سطح کلان) خود را در اوایل سال جاری راه‌اندازی کرد خود نیز نمی‌دانست چه‌چیز در انتظار او است، دوره آموزشی تحت عنوان «مقدمه‌ای بر توسعه نرم‌افزار در HANA» که بیش از چهل هزار دانش آموز از ۱۵۸ کشور جهان در آن ثبت‌نام کردند، افرادی که پانصدهزار ویدئوی آموزشی را مشاهده کردند، به پانصدهزار خودآزمایی پاسخ گفتند و بیش از هفتادهزار تکلیف را ثبت کردند و از این طریق بود که SAP به موفقیت چشمگیر خود دست‌یافت. نرخ شرکت کنندگانی که این دوره‌ها را به اتمام رساندند ۳۰ تا ۶۰ درصد بود، درحالیکه این نرخ در دوره‌های ارائه شده توسط مراکز دانشگاهی به‌طور متوسط ۶ تا ۸ درصد بود و فیدبک‌های دانش‌آموختگان در این دوره‌ها که توسط کمپانی خصوصی پشتیبانی می‌شد نیز بسیار رضایت‌بخش‌تر بود.
در هر حال MOOC با هر نوع پشتیبانی می‌تواند جایگزینی بسیار مقرون‌به‌صرفه برای سیستم‌های یادگیری سنتی محسوب شود. درحالیکه نهادهای بزرگ و شناخته‌شده‌ای مانند هاروارد، MIT و CalTech سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی در این حوزه کرده‌اند، دانشگاه‌های کوچک‌تر یا موسسات خصوصی نمی‌تواند نقش موثری در این حوزه ایفا کنند. «نانفیتو» معتقد است که این روند باید تغییر کند و هدف NITLE نیز تغییر این روند است اما اغلب در مکالمه با مدیران دانشگاه‌ها برای تصمیم‌گیری استراتژیک پیرامون یکپارچه‌سازی آموزش و تکنولوژی با سختی مواجه می‌شود. او می‌گوید: «حتی اگر یک دانشگاه از ارائه دوره‌های آموزشی آنلاین خودداری کند باز هم نمی‌تواند از چالش‌ها و فرصت‌هایی که توسط آن فراهم می‌شود بگریزد، چون اکنون به بخشی از تاروپود آموزش عالی بدل شده‌است. وقتی خانواده‌ها به‌لحاظ مالی با چالش مواجه باشند، گزینه‌های پیش روی آن‌ها اهمیت بسیاری می‌یابد و بر اساس فرصت‌های جدید درحال ظهور تصمیم‌گیری می‌کنند، که بر هر نهاد آموزش عالی تاثیر می‌گذارد.»
MOOC (دوره‌های آموزشی آنلاین در سطح کلان) با وعده تحصیلات مقرون‌به‌صرفه، سریع‌تر و دردسترس‌تر روی کار آمده، همچنین می‌تواند به‌عنوان مخل کسب‌و‌کارهای آموزشی محسوب شود. نانفیتو معتقد است دانشگاه‌ها باید بخشی از این پروسه تصمیم‌گیری باشند و به شرکت‌های بزرگ اجازه دهند در حوزه تحصیلاتی که شامل MOOC است سرمایه‌گذاری کنند. او معتقد است که لازم نیست تمام این دوره‌های آموزشی فراگیر و در سطح کلان مطرح باشد، به‌خصوص برای موسسات کوچک‌تر، آنلاین و دردسترس بودن کافی است. اما آنچه اهمیت دارد این است که در چارچوب تفکر جهانی فعالیت کنیم. کالج‌های کوچک باید با سایر نهاد‌ها در خارج از کشور و برنامه‌های موجود در سراسر صنایع مانند مهندسی، پزشکی و … در ارتباط باشند و این باعث می‌شود در پایان همه چیز به‌شکل یک اتصال یکپارچه جهانی درآید که دانش‌آموزان درحال حاضر در آن حضور دارند و مراکز آموزشی نیز باید از این چارچوب تبعیت کنند.

منبع
forbes