یادداشت (پیامی از فرانسیس گری، دبیر کل وایپو به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری )

روز جهانی مالکیت فکری ۲۰۱۸ – “تغییر در قدرت: زنان در نوآوری و خلاقیت
امسال موضوع روز جهانی مالکیت فکری عبارتست از “تغییر در قدرت: زنان در نوآوری و خلاقیت”.
این موضوع بسیار مهمی است. به همین دلیل است که امروز استعدادها و موفقیت‌‌های زنان مخترع و خلاق در سراسر جهان را جشن میگیریم.
البته باید اقداماتی نیز انجام دهیم. آمارهای موجود نشان میدهد که سطح مشارکت #زنان در #نوآوری و #خلاقیت، پایین تر از حد متعارف است. این یک بی عدالتی در حقّ زنان و زیانی برای این جهان محسوب می شود و نیازمند کار جمعی تمام و کمال برای ضروری ترین چالشهای مشترک ماست.
در مورد نوآوری، اگر استفاده از معاهده‌‌ی همکاری ثبت اختراع را به عنوان مثالی در نظر بگیریم، در سال ۱۹۹۵ هفده درصد اظهارنامه‌‌های پتنت بین‌‌المللی تحت این سیستم ثبت شده اند و تنها شامل نام یک زن در فهرست مخترعان بود. البته خبر خوب آن است که این تعداد در حال افزایش است و در حال حاضر تقریباً یک سوم از اظهارنامه‌‌های پتنت بین‌‌المللی حداقل نام یک مخترع زن را شامل میشود. اما این میزان همچنان پایین تر از حد متعادلی است که انتظار داریم.
مالکیت فکری برای تشویق به نوآوری و خلاقیت ایجاد شده است که موجب ارتقای کیفیت زندگی شده است، رشد اقتصادی را بر می انگیزد و موجب میشود به چالشهای اساسی که با آنها رو به رو هستیم، همچون تغییرات اقلیمی، انرژی پاک، امنیت غذایی و سلامت رسیدگی نماییم.
به منظور پرداختن به این چالشها نیازمند منافع تمامی منابع بشری هستیم و کمبود مشارکت زنان بدین معناست سطوح فعلی نوآوری و خلاقیت کمتر از حد استاندارد است و ما به سادگی از منافع تمام و کمالی که از نوآوری و خلاقیت نشأت می گیرد بی بهره هستیم. در حال حاضر، بشر به توانایی نوآورانه و خلاقانه‌‌ی خود پی نبرده است.
به همین دلیل، به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری از همه‌‌ی افراد، در همه جا درخواست میکنم که هر کدام از ما هر چه در توان داریم را برای افزایش مشارکت زنان در نوآوری و خلاقیت به کار گیریم.
این امر فرصتی بزرگتر و عادلانه تر برای زنان و منافعی عظیم برای جهان را در پی خواهد داشت.
برای تمامی شما روزی شاد، پرثمر و نوآورانه در روز جهانی مالکیت فکری آرزومندم.
منبع: سایت سازمان جهانی مالکیت فکری:
http://www.wipo.int

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *