ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای سازمانی
ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای سازمانی

گزارشی در خصوص توسعه ی مالکیت فکری در چین

ثبت اختراع

تفسیر دادگاه عالی خلق چین در رابطه با اعمال قانون در دادرسی پرونده‌های نقض حق اختراع که توسط این دادگاه منتشر شد از اول آوریل سال ۲۰۱۶ در خصوص سایر دعاوی و پرونده‌های مربوط به حقوق مالکیت فکری نیز اثرگذار شد که به طور عمده مربوط به برخی مشکلات مهم و دشوار در رویه‌ی قضایی مانند محاسبه‌ی جبران خسارت، تاثیر اعتبار ثبت اختراع در موارد نقض و تعلیق نقض می‌باشد. 

در سی‌ام مارچ سال ۲۰۱۶ گزارشی در خصوص بررسی پیاده سازی سیستم پیمان همکاری حق ثبت اختراع یا پی سی تی  در چین توسط اداره‌ی مالکیت فکری ملی  منتشر شد. در این گزارش مشخص شد که “هزینه” هنوز هم یکی از موانع بزرگ چینی‌ها برای ثبت و دریافت درخواست‌های ثبت اختراع خارجی است. در همین حال کاربران چینی تمایل بسیاری برای درک محیط و نظام‌های حقوقی حفاظت از مالکیت فکری در بازارهای نوظهور نشان می‌دهند. 

در پایان ماه آوریل سال ۲۰۱۶ تعداد ثبت اختراعات معتبر اعلام شده توسط اداره‌ی مالکیت معنوی چین، بالغ بر یک میلیون و پانصد و نود و چهار هزار بود که در آن میان سهم ثبت اختراع داخلی‌ها از جمله هنگ کنگ، ماکائو و تایوان با رد کردن مرز یک میلیون به بیش از یک میلیون و نوزده هزار رسید که ۹/۶۳ درصد از کل را شامل می‌شود. 

پس از آمریکا و ژاپن، چین سومین کشور در خصوص ثبت اختراعات داخلی با بیش از یک میلیون اختراع است. 

از اول سپتامبر سال ۲۰۱۶ اقداماتی به جهت کاهش هزینه‌ی ثبت اختراع صورت گرفت. با توجه به این اقدامات هزینه‌ی تشکیل پرونده، هزینه‌ی بررسی اساسی اختراع، هزینه‌ی سالانه و هزینه‌ی بررسی مجدد تا ۸۵ درصد کاهش خواهد یافت. همچنین زمانی که بیش از یک مخترع یا اختراع وجود داشته باشد کاهش نرخ بیش از ۷۰ درصد به طور آزمایشی پیش‌بینی  شده است. 

علامت تجاری

در پنجم و ششم جولای سال ۲۰۱۶ اداره‌ی مالکیت فکری چین پروژه‌ای آزمایشی را برای تفویض اختیارات به نهادهای محلی برای اجرای برنامه‌های کاربردی به جهت ثبت علامت تجاری برای ارتقاء وضعیت صنعت و تجارت و نظارت بیشتر بر بازار راه اندازی کرد. برای مثال از اول سپتامبر سال ۲۰۱۶ دفتر ثبت اختراع و علائم تجاری CCPIT که قدیمی‌ترین و یکی از بزرگترین شرکت‌های حقوقی مربوط به حقوق مالکیت فکری در چین است مسئولیت رسیدگی به پذیرش درخواست‌های ثبت علامت تجاری و دیگر کسب و کارها را برعهده گرفت. 

سایر موارد

در آوریل سال ۲۰۱۶ دادگاه عالی خلق گزارش سفیدی در خصوص وضعیت قضایی حمایت از حقوق مالکیت فکری در چین در سال ۲۰۱۵ صادر کرد. گزارش سفید  نوعی گزارش معتبر برای کمک به خوانندگان به جهت درک یک مسئله، حل یک مشکل یا اتخاذ یک تصمیم است. این گزارش نشان می دهد که میزان پرونده‌های پذیرفته شده در دادگاه‌های چین در خصوص دعاوی حقوق مالکیت فکری تا پایان سال ۲۰۱۵ در مقایسه با  سال ۲۰۱۴ یازده درصد افزایش داشته است که در این میان ۱۰۱۳۲۴ پرونده، مدنی و ۱۰۸۰۹ پرونده، کیفری بوده‌اند و بیشتر آن ها در همان سال تشکیل پرونده مختومه شده‌اند. 

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *