ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای سازمانی
ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای سازمانی

پیشرفتهای جهانی کپی رایت مارس ۲۰۱۸ (قسمت سوم)

جریان حمایت از مالکیت فکری و کپی رایت در جامعه بین المللی و در کشورهای پیشرفته با سرعتی رو به جلو در حرکت است. آراء صادره در پرونده های مطروحه در مراجع صلاحیتدار در هر کشوری موید این امر است که حمایت از کپی رایت تا چه میزان شامل حقوق پدیدآورنده حتی در جزئی ترین بخش ها است. در این سری از یادداشت ها تحت عنوان پیشرفت های جهانی کپی رایت به بخشی از این پیشرفت ها که در مارس ۲۰۱۸ توسط ICC منتشر شده است اشاره می کنیم.

 

  انگلستان

پرونده فیلم های بنر یونیورسال (banner universal motion pictures) در خصوص قابلیت شمول کپی رایت شدن بر فرمت مسابقه تلویزیونی
در پرونده‌‌ی (banner universal motion pictures Ltd VS. Endemol Shine Group) ، دادگاه عالی عدالت انگلستان در اکتبر ۲۰۱۷ اینگونه رأی داد که فرمت مسابقه‌‌ی تلویزیونی میتواند به عنوان اثری نمایشی (Dramatic work) موضوع حمایت کپی رایت باشد به این شرط که:
الف) ویژگیهای شناخته شده‌‌ و مشخصی داشته باشد که مجموعا موجب تمایز آن برنامه از نمونه های مشابه آن شد.
ب) ویژگیهای متمایز در چارچوبی منسجم با یکدیگر مرتبط باشند به طوری که امکان بازتولید آن برنامه در قالبی مشخص فراهم باشد.
با اعمال این معیارها در این پرونده‌‌، دادگاه رأی داد که این مسابقه صرفا دارای یک سری ویژگی ها عادی و پیش پا افتاده بوده است بنابراین از بسیاری دیگر از مسابقه‌‌های تلویزیونی قابل تمایز نبوده است و نمی تواند مشمول کپی رایت قرار بگیرد.

 

قانون اقتصاد دیجیتال۲۰۱۷
این قانون در آوریل ۲۰۱۷ با کسب موافقت سلطنتی تصویب شد و طی آن برخی تغییرات مانند قانون کپی رایت طرح‌‌ها و پتنت‌‌ها در آن گنجانده شده است که تصویب آن منجر به امور ذیل شد:
الف) افزایش جریمه‌‌ی کیفری برای نقض آنلاین کپی رایت
این قانون، حداکثر محکومیت برای نقض آنلاین مالکیت فکری را از دو سال به ده سال افزایش داد تا جریمه‌‌های نقض آنلاین و آفلاین کپی‌رایت را هماهنگ کند. طبق آن، برای شمول این قانون بر شخص خاطی، وی یا باید قصد کسب درآمد داشته باشد یا دلایلی داشته باشد که بداند عملش به مالک کپی رایت زیان وارد می‌‌آورد.
ب) نسخ ماده‌‌ی ۷۳ قانون کپی رایت طرحها و پتنت‌‌ها مصوب ۱۹۸۸
ماده‌‌ی ۷۳ قانون کپی رایت طرح‌‌ها و پتنت‌‌ها مصوب ۱۹۸۸ مقرر می‌‌دارد که اگر در کانال‌‌های سرویس پخش عمومی ،پخش از طریق کابل انجام شده باشد، کپی رایت آثار پخش شده نقض نشده است. تغییرات (جدید) بدین معناست که در حال حاضر، برنامه‌‌های کابلی باید هزینه‌‌ای اضافی برای کانال‌‌های سرویس پخش عمومی پرداخت کنند و راه گریز برای تهیه‌‌ی خدمات پخش برنامه‌‌های زنده‌‌ی تلویزیونی مبتنی بر اینترنت را ببندند.

 

    ایالات متحده آمریکا

استریم ریپینگ (Stream ripping)
در سپتامبر ۲۰۱۷، دادگاه فدرال منطقه‌‌ای کالیفرنیا در پرونده‌‌ای علیه یک سرویس استریم ریپینگ آلمانی به نام YouTube-MP3.org که از ویدیوهایی که در یوتیوب پخش می شدند، کپی غیرمجاز تهیه میکرد، حکم صادر کرد. در پی صدور این حکم، سرویس موردنظر بسته شده و نام دامنه آن به نمایندگان صنعت موسیقی واگذار شد.

  یونان

اخطاری جدید و روند حذف و مسدودسازی وب سایت‌‌
در جولای ۲۰۱۷، یک تذکّر اداری و روشی جدید برای حذف به قانون کپی رایت یونان اضافه شد. طبق این مقررات، صاحبان حقی که ادعای نقض حق خود را دارند، میتوانند اظهارنامه ای را به کمیته‌‌ی اداری ارسال کنند. این کمیته متشکل از نماینده‌‌ی کپی رایت، مقامات مخابرات و حفاظت از داده‌‌ها است و ارائه‌‌دهنده‌‌ی خدمات اینترنتی و ارائه‌‌دهنده‌‌ی میزبان را ملزم به حذف محتوایی که نقض کننده کپی رایت هستند، میکند. کاربران نهایی و خدمات ابری از قلمرو این رویه مستثنی هستند. این رویه دستور مسدودسازی را برای وب سایت های Bit Torrent ، سایت های لینک دهنده و دیگر سایتهایی که میزبان لینک یا محتوایی هستند، در نظر می گیرد. این سایت ها مسدود می شوند اگر:

۱) میزبان سایت در خارج از یونان است

۲) یا مسئول نقض گسترده کپی رایت است.

 

گردآوری و ترجمه: پریسا محمد خانی

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *