پرینترهای سه بعدی آمده‌اند که بمانند

  اولین کنسرت زنده دنیا که در آن سازهای اعضای گروه بوسیلهٔ پرینترهای سه بعدی ساخته شده بود، در سپتامبر ۲۰۱۴ در دانشگاه Lund  سوئد برگزار شد. این سازها شامل یک درام، یک کیبورد و دو گیتار بود که توسط استاد دانشکدهٔ مهندسی دانشگاه، پروفسور «Olaf Diegel» ساخته شده بودند. به عقیدهٔ وی، پرینت سه بعدی این قابلیت را دارد که با در هم شکستن محدودیت‌های نوآوری، شکل و طرح محصولات را ارتقا دهد.

     پرینت کردن سازهای موسیقی در ابتدا برای ایشان جنبه سرگرمی داشت، برای اینکه بررسی کنند آیا این کار اصلاً امکان‌پذیر هست یا نه؟ امّا بعد از اینکه اولین نمونه کارشان آماده شد از نحوه عملکرد آن شگفت‌زده شدند. تا جایی که در حال حاضر شرکت وی به نام «ODD Guitars» گیتارهایی مطابق سلیقه و سفارش مشتریان ساخته و ارائه می‌دهد.

  پروفسور «دیگل» تا به امروز دوازده گیتار برقی شامل گیتار بأس و نیمه آکوستیک پرینت کرده‌اند که صدای آنها به همان خوبی گیتارهای سنتیِ چوبی است؛ چرا که جنس بدنه تأثیر چندانی در ارتعاش سیم‌ها ندارد. صدای این گیتارها چیزی میان صدای گیتارهای چوبی و گیتارهای پشت پلاستیکی است.

موزیسین‌ها در ابتدای ورود گیتارهای پرینت شدهٔ سه بعدی خیلی محافظه‌کارانه و محتاط رفتار می‌کردند چون به بدنه و قالب این گیتارها اعتماد نداشتند. امّا به گفتهٔ «دیگل» وقتی این گیتارها را امتحان و مشاهده کردند که  چه صدای خوبی دارند، متقاعد کردن آنها کار سختی نبود.

  به قول این پروفسور «پرینت سه بعدی آمده است که بماند». بوسیلهٔ این تکنولوژی می‌توان تغییرات پایداری را ایجاد کرد. ولی ایشان تأکید می‌کنند که این فناوری باید مکمل شیوهٔ سنتی تولید باشد و نه جایگزین آن؛ که اگر درست و بجا به کار برده شود، در پیشرفت و ارتقای محصولات بسیار راهگشا خواهد بود. مهندسین و طراحان باید به ویژگی‌های پرینت سه بعدی واقف باشند و بدانند چگونه طراحی کنند تا فواید آن را به حداکثر برسانند، فلذا برای این منظور باید آموزش ببینند چرا که اگر به همان شیوهٔ سنتی طراحی کنند، پرینت سه بعدی مزیتی افزون بر شیوهٔ سنتی نخواهد داشت.

  دو مزیت مهم پرینت سه بعدی عبارت است از این‌که: ۱- می‌توان به راحتی شکل‌ها و قالب‌های پیچیده‌ای را طراحی کرد که این در شیوهٔ سنتی امکان‌پذیر نیست. ۲- می‌توان هر سازی را مطابق سلیقهٔ نوازنده شخصی‌سازی کرد و مزیت دیگر این تکنولوژی آن است که جریان باد در داخل ساز بر صدای آن تأثیر مثبت می‌گذارد.

  از آنجا که در پرینت سه بعدی تکنولوژی‌های مختلفی به کار می‌رود، شرکت‌هایی که وارد این عرصه می‌شوند باید مکانیزم‌های لازم را برای مراقبت از اطلاعات مربوط به پرینت سه بعدی ترتیب دهند. همان‌طور که برای حل مشکلات مربوط به صنعت موسیقی، راه حل iTunes پیشنهاد شد.منبع:

http://www.wipo.int/wipo_magazine/en/2015/02/article_0005.html