ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای سازمانی
ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای سازمانی

واژه شناسی

واژه شناسی اختراع (قسمت اول)

  • اختراع (Invention): اختراع نتیجه فکر فرد یا افراد است که برای اولین بار فرآیند یا فرآورده ای خاص را ارائه می کند و مشکلی را در یک حرفه، فناوری، صنعت و مانند آن حل می کند. ابداع محصول صنعتی جدید که سابقا نمونه ی آن وجود نداشته است، ساخت وسیله نو، به کار بردن وسایل موجود به شیوه ای نو به منظور بدست آوردن یک نتیجه یا محصول صنعتی و یا کشاورزی جدید، از مصادیق پدید آوردن چیزی نو است.

 

  • حق اختراع(Patent): از اقسام حقوق مربوط به مالکیت فکری است که توسط مقامات صالح به مخترع داده می شود تا از اختراع برای مدت معین (حداکثر بیست سال) استفاده و بهره برداری کند. در نتیجه دارا بودن حق اختراع، مخترع می¬¬تواند مانع بهره-برداری تجاری دیگران از اختراع شود.

 

  • کشف علمی (Scientific discovery): شناسایی پدیده ها، خصوصیات یا ضوابط مادی جهان است که تا کنون ناشناخته بوده است ولی با تحقیق و پژوهش مورد شناسایی قرار گرفته است یا ممکن است در آینده شناسایی شود.

 

  • اختراع محصول/ اختراع فرآورده (Invention of product): ساخت و تولید یک شی یا ماده مخصوصی است که آن را از اشیاء یا مواد مشابه دیگر متمایز می کند. مثلا ابداع یک عضو مصنوعی بدن انسان که به جای عضو طبیعی کاربرد داشته باشد.

 

  • اختراع فرآیند (Invention of process): ابداع روشی است که به کمک آن روش یا ابزار، محصولی تولید گردد یا با روشی خاص و تکنیک مخصوص مشکل یا مشکلات فنی، صنعتی یا کشاورزی حل شود. مثلا اختراع روشی برای آبیاری قطره ای در کشاورزی.

 

  • ویژگی های اختراع: شامل خصوصیات اساسی برای تحقق اختراع که شامل جدید بودن، داشتن گام ابتکاری و کاربرد صنعتی است. جدید بودن به این معناست که در قلمرو فنون و صنایع قبلا سابقه نداشته است و برای افرادی که در آن فن مهارت عادی و معمولی دارند، پدیده ناآشنا باشد. کاربرد صنعتی داشتن به این معناست که به کمک آن پدیده ابداعی کالایی ساخته شود و یا محصولی تولید گردد یا خدمات تجاری و امثال آن را بتوان ارائه داد.

 

  • گواهی نامه اختراع: سندی است که اداره ثبت مالکیت صنعتی، برای حمایت از اختراع صادر می کند و دارنده آن می تواند از حقوق انحصاری آن بهره مند شود. حقوق اختراع ثبت شده منحصرا به مخترع تعلق دارد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *