ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای سازمانی
ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای سازمانی

“نقش مالکیت فکری در نبرد علیه مالاریا”

تحقیق و توسعه در خصوص داروهای تجاری نیاز به سرمایه‌گذاری‌های جدی دارد که در طول سال‌های گذشته صرفا در حد وعده باقی مانده است. به وسیله‌ی یک برآورد توسط مرکز تافتز  جهت مطالعه در خصوص توسعه‌ی دارو، هزینه‌ی متوسط توسعه‌ی یک داروی جدید در ۱۳ سال گذشته بیش از ۳ برابر شده است به این صورت که از ۸۰۲ میلیون دلار در سال ۲۰۰۱ به ۶/۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴رسیده است. بنابراین هزینه‌های تحقیقاتی در خصوص دارو بسیار بالا است اما اگر یک دارو به صورت موفق تولید شود می‌تواند سود بالایی داشته باشد. تولید داروهای بسیار موفق و موثر هرچند خیلی معمول نیستند اما در صورت تولید، فروش آن‌ها به بیش از یک میلیارد دلار در سال می‌رسد. 

بدین جهت تعجب‌آور نیست که تحقیق و توسعه در سرتاسر جهان از اهمیت بسیاری برخوردار است و حمایت از اختراع برای محافظت از ترکیبات، فرآیند و محصولات در تمام دنیا به رسمیت شناخته شده است، بنابراین به صاحبان اختراع این حق اعطا خواهد شد تا مانع ساخت و فروش آثارشان توسط دیگران شوند و به آن‌ها اجازه‌ی جبران هزینه‌ها از طریق سرمایه‌گذاری داده خواهد شد. 

هنگامی که داروها حمایت از طریق ثبت اختراع را از دست بدهند شرکت‌ها کنترل خود را بر روی تولید از دست خواهند داد زیرا اکثر داروها به آسانی کپی می‌شوند و با شکستن قیمت اصلی به بازار عرضه می‌شوند. به عنوان مثال در شرایط ذکر شده قیمت داروی کاهش کلسترول Lipitor تا ۹۵ درصد سقوط کرد. به طور منطقی در چنین سیستمی هزینه‌ی توسعه‌ی یک داروی جدید همراه با نوآوری در خصوص بیماری‌های نوع سوم که در کشورهای در حال توسعه به شدت شایع بوده‌اند به شکل قابل توجهی بالا بوده است. بازگشت سرمایه‌گذاری برای چنین بیماری‌هایی نزدیک به صفر است زیرا بیماران قادر به پرداخت هزینه‌های بالا برای داروهای مورد نیازشان نیستند. عدم شکل‌گیری نوآوری در خصوص دارو به این دلایل تا اواخر دهه‌ی ۹۰ تا حد زیادی درست بود اما با تولید داروهای ضد مالاریا این امر متفاوت شد، یک نگاه کوتاه به نمونه‌ی کارهای جهانی در خصوص داروهای ضد مالاریا نشان می دهد که بیش از ۴۰ پروژه‌ی ضد مالاریا هم در مرحله‌ی پیش بالینی و هم در مرحله‌ی بالینی در حال حاضر توسط مقامات نظارتی دقیق مورد تایید و ثبت قرار گرفته است. همه‌ی این داروها با نگاهی دقیق به هزینه‌ها توسعه یافته‌اند، با قیمتی مقرون به صرفه برای خدمات بهداشت عمومی و الزامات توزیعی که برای کشورهای در حال توسعه مناسب است. اکثر قریب به اتفاق این پروژه‌ها نتیجه‌ی همکاری بین یک شرکت دارویی، داروهای پزشکی برای سرمایه‌گذاری مالاریا   یا MMV و یک شرکت توسعه‌ی محصول هستند. 

مدل مشارکت MMV

این نهاد به صورت غیرانتفاعی و برای حمایت از تلاش جمعی برای تولید داروی ضد مالاریای ارزان به وجود آمد. این نهاد برای پر کردن شکافی ایجاد شد که توسط بازار به علت عدم پژوهش در خصوص داروهای مالاریا ( که قربانیانش نمی‌توانستند به درمان با کیفیت دسترسی داشته باشند) به وجود آمده بود. MMV از پروژه‌های تحقیق و توسعه با بودجه‌های دولتی و بشردوستانه پشتیبانی می‌نماید. هنگامی که MMV در سال ۱۹۹۰ شروع به کار کرد تنها یک هدف داشت؛ همکاری با شرکای بخش‌های خصوصی و دولتی برای کشف، توسعه، و ارائه‌ی داروهای ضد مالاریای جدید و موثر در پایین‌ترین قیمت عملی، به عبارت دیگر درمان و نجات آسیب‌پذیرترین افراد جامعه که پول کافی برای پرداخت هزینه‌های درمانی مالاریا را نداشتند. MMV همچنان متمرکز بر این هدف باقی مانده است.  MMV نه تنها تخصص توسعه‌ی داروهای مربوط به مالاریا را برای شرکای خود فراهم می‌آورد بلکه از پروژه‌های مشترک تحقیق و توسعه با بودجه‌های خصوصی و دولتی حمایت می‌نماید در نتیجه ریسک تلاش‌های مشترک و هزینه‌ها کاهش پیدا می‌کند. 

MMV به طور مشترک توانسته است ۶ داروی جدید و با کیفیت ضد مالاریا برای کودکان و بزرگسالان تولید نماید. سیصد میلیون داروی Coartem مالاریا از سال ۲۰۰۹ به ۵۰ کشور دارای پشه‌ی مالاریا با قیمتی مقرون به صرفه تحویل داده شده است.  

 استراتژی دوگانه برای شمشیر دولبه‌ی حفاظت از مالکیت فکری

توسعه‌ی یک داروی جدید و تصمیم‌گیری برای محافظت از حقوق مالکیت فکری آن صرفا برای بازگشت سرمایه‌گذاری نسیت بلکه به خاطر حفظ جان و کاهش درد و رنج انسان نیز هست. در دستیابی به اهداف سلامت عمومی، MMV معمولا از مزایای اصلی حفاظت از مالکیت فکری چشم‌پوشی کرده و ارزش آن را در جای دیگر می‌یابد. 

در طی مراحل اولیه‌ی تحقیق، چشم انداز  MMVدرباره‌ی مالکیت فکری نسبتا باز است و آن در حال حاضر از دو روش منبع باز  و دسترسی باز  استفاده می‌نماید.

متن باز: در سال ۲۰۱۱ MMV یک برنامه‌ی کشف داروهای منبع باز را راه‌اندازی کرد که به صورت آزاد و باز و آنلاین به جهت سرعت بخشیدن به علم و توسعه ی داروها به اشتراک گذاشته شد. به عنوان مثال مولکول‌های ساخته شده برای کمک تحقیقات دارویی مالاریا از این جمله است.    

دسترسی باز: در این روش داده‌ها، ترکیبات و انتشارات برای به حداکثر رساندن استفاده از آن‌ها در خصوص بیماری‌ها در دسترس پژوهشگران قرار می‌گیرد. به عنوان مثال مالاریا در MMV یک نمونه‌ی اولیه در این خصوص است که به محققان این فرصت را می‌داد تا بدون هزینه ۴۰۰ ترکیب ضد مالاریا را در مقابل سایر بیماری‌ها شناسایی نمایند. MMV درخواست کرده است که نتایج داده‌ها در مالکیت عمومی قرار داده شود. 

توسعه‌ی داروی تحت حمایت

حرکت به سمت فعالیت‌های مرتبط با توسعه‌ی داروهای پیچیده‌تر توسط MMV آغاز شد، اگر ترکیبات ابداعی مکانسیمی جدید مانند ترکیب ماده و یا روش استفاده را ایجاد نماید حفاظت از طریق ثبت اختراع ممکن است مورد درخواست قرار بگیرد. اگر MMV با یک شرکت دارویی همکاری نماید آن شرکت در خصوص استراتژی ثبت اختراع تصمیم‌گیری خواهد کرد. 

اکثر داروهای ضد مالاریا در حال حاضر در حال تولید در MMV هستند و توسط آن و یا شرکایش مورد حفاظت حقوق مالکیت فکری قرار می‌گیرند. ارزش اختصاص داده شده به حقوق مالکیت فکری مذاکره با شرکت‌های دارویی را تسهیل می‌بخشد. محصولات ضد مالاریای تولید شده توسط شرکای داروسازی MMV باید مقرون به صرفه باشند (شرط لازم) و این شرکا باید به صورت غیر انتفاعی عمل کنند ) با حسابرسی شخص ثالث به منظور بررسی ساختار هزینه)

حمایت از حق اختراع به کشورهایی که به شدت درگیر مالاریا هستند توسعه نمی‌یابد (به استثنای برزیل، هند و چین). این حمایت در کشورهایی با اقتصادهای بزرگ صورت می‌گیرد به خصوص در مورد ترکیبات سودآورتر از ضد مالاریا. البته برخی اعتقاد دارند این حفاظت باید برای حفظ کیفیت محصولات همیشگی باشد. 

هدف بهداشت عمومی به ویژه در کشورهای در حال رشد، توسعه‌ی داروهای ضد مالاریای موثر و مقرون به صرفه برای جمعیت آسیب‌پذیر است، در این صورت MMV ممکن است از حفاظت مرتبط با حق اختراع برای جلوگیری از ورود داروهای ضد مالاریای با کیفیت کمتر از حد مطلوب استفاده نماید. در MMV مالکیت فکری با ارزش است و برای انجام ماموریت بهداشت عمومی‌اش به صورت استراتژیک استفاده می‌شود. اغلب به عنوان یک ابزار برای جذب شرکای آن صنعت اسفاده می‌شود و همچنین انگیزه‌ای برای انجام پژوهش و محافظت از سوء‌استفاده در برابر نوآوری محسوب می‌شود. در تلاش برای به ارمغان آوردن  کیفیت و درمان‌های ابتکاری برای افراد مبتلا به مالاریا MMV  استراتژی دوگانه ای را برگزیده است؛ ترکیب موفقیت آمیز نقاط قوت رویکرد باز بودن و حفاظت حقوق مالکیت فکری. 

منبع:

http://www.wipo.int/wipo_magazine/en/2016/05/

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *