ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای سازمانی
ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای سازمانی

معرفی دو کتاب مفید در حوزه‌ی موضوعات حقوقی تولیدکنندگان نرم‌افزار

 اگر در حوزه تولید نرم‌افزار فعالیت می‌کنید، مطالعه دو کتاب زیر می‌تواند برایتان مفید باشد.

۱.  قراردادهای نرم افزار، چگونه مذاکره و منعقد کنیم

نویسندگان: جمعی از نویسندگان انتشارات لامی (فرانسه)

ترجمه: ستار زرکلام

انتشارات خرسندی ۱۳۹۳

در این کتاب می‌خوانید:
در شرایطی که صنایع و خدمات بیش از پیش وابسته به صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌شود، تعیین چارچوب‌های مناسب حقوقی برای بخش‌های مختلف رایانه از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. در این کتاب قواعد لازم‌الاجرا در جریان هر گونه مذاکره درباره قرارداد شامل مرحله پیش قراردادی و انتخاب شرکاء، نگارش قرارداد و اصول اساسی آن و شروط اجتناب ناپذیر و مشترک در همه قراردادهای رایانه‌ای به تفصیل پرداخته شده است. همچنین برای آشنایی خواننده با مصادیق عملی قرارداد، نمونه ‌هایی از قراردادهایی که در خصوص نرم افزار منعقد می‌شوند، ذکر شده است.

 مخاطبان کتاب: این کتاب از آنجایی که درباره چگونگی مذاکره و انعقاد قرارداد در حوزه نرم افزار است، مطالعه آن علاوه بر دانشجویان حقوق و وکلا برای فعالان این حوزه اعم از صاحبان کسب و کار و تولید کنندگان نرم‌افزار نیز مفید خواهد بود. 

۲. حمایت‌های حقوقی از پدید آورندگان نرم افزار

نویسندگان: ستار زرکلام، محمد حسن محوری

انتشارات سمت ۱۳۹۴

در این کتاب می‌خوانید:

تولید نرم افزار‌های رایانه‌ای همانند سایر آثار فکری، می‌تواند از سوی حقوق مالکیت فکری و با توسل به سایر تاسیسات و نهادهای حقوق نیز مورد حمایت قرار گیرد. در این کتاب نویسندگان به حمایت از پدیدآورندگان نرم افزار در چارچوب نظام مالکیت ادبی و هنری، ضمانت اجراهای کیفری و مدنی نقض حقوق نرم افزار، حمایت از پدیدآورندگان نرم افزار با توسل به نظام اسرار تجاری، حمایت از پدیدآورندگان نرم افزار با توسل به قواعد حقوق رقابت، حمایت از پدیدآورندگان نرم افزار از طریق تدابیر فنی و حقوق کیفری عام به تفصیل پرداخته‌اند.

مخاطبان کتاب:

این کتاب از آنجایی که حمایت‌های قانونی از حقوق ناظر به نرم‌افزار را از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار داده است، مطالعه آن علاوه بر دانشجویان و دانش‌آموختگان حقوق برای تولید کنندگان نرم افزار مفید خواهد بود.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *