ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای سازمانی
ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای سازمانی

قانون چگونه از شما حمایت می کند؟

فرض کنید شما خالق یک اثر ادبی مانند یک مجموعه داستان کوتاه هستید:

پرسش اول: حمایت قانون از شما از چه زمانی آغاز می شود؟
پرسش دوم: آیا برای اینکه اثر شما مشمول حمایت قانون باشد، ارائه ی آن باید به شکل خاصی باشد؟
پرسش سوم: آیا برای اینکه اثر شما مشمول حمایت قانون باشد، شایستگی اثر (ارزشمند بودن آن و یا میزان احساس هنری آن) مبنا قرار می گیرد؟
پرسش چهارم: آیا برای اینکه اثر شما مشمول حمایت قانون باشد، ضروری است که اثر شما جدید باشد و قبلا اثری شبیه به آن نوشته نشده باشد؟

  • پاسخ اول: از لحظه ای که یک اثر خلق می شود ، مشمول حمایت قانون قرار می گیرد اما توجه داشته باشید که:
    مطابق با ماده ی ۲۲ قانون حمایت از حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان، پدیدآورنده برای برخورداری از حقوق مادی در ایران، باید اثر خود را نخستین بار در ایران چاپ یا پخش یا نشر یا اجرا‌ کرده باشد و اثر او قبلاً در هیچ کشوری چاپ یا نشر یا پخش و یا اجرا نشده باشد.
    در خصوص برخورداری از حقوق معنوی چنین الزامی وجود ندارد و پدیدآورنده به محض آفرینش اثر از حقوق معنوی برخوردار خواهد بود.
    البته باید توجه داشت که برخورداری از حمایت مالکیت ادبی و هنری در هر کشور، مشروط به رعایت نظم عمومی و اخلاق حسنه در آن کشور است. به عنوان مثال یک اثر نمی تواند به صورتی باشد که صریحا و یا ضمنا توهین به یک قوم، زبان، فرهنگ و یا مذهب باشد. یا برخلاف موازین اخلاقی جامعه باشد.

 

  • پاسخ دوم: منظور از شکل ارائه اثر چگونگی ارائه آن به عموم است. اثر خلق شده صرفنظر از اینکه به صورت کتبی، شفاهی، تصویری، تجسمی یا مجازی ارائه شود، از حمایت قانون برخوردار است.

 

  • پاسخ سوم: این امر که اثر خلق شده متوسط است یا اینکه فاقد هر گونه احساس هنری است، تأثیری در حمایت قانون از اثر خلق شده ندارد. به عبارت دیگر از دیدگاه حقوق مالکیت فکری میزان خلاقیت یا درجه هنری اثر مورد توجه نیست.

 

  • پاسخ چهارم: شرط حمایت قانون از یک اثر ادبی و هنری اصالت آن است. یعنی اثر توسط شخص پدیدآورنده خلق شده باشد و زائیده ی تراوشهای فکری پدیدآورنده باشد. به عبارت دیگر تا زمانی که اثر عینا کپی نشده باشد یا تماما از اثر دیگری تقلید نشده باشد، اصیل شمرده می شود. باید توجه داشته باشید که هر چند آثار ادبی و هنری معمولا جدید هستند ولی جدید بودن اثر شرط ضروری برای حمایت از این آثار نیست. بنابراین اثر نه تنها به خلق چیزی که قبلا موجود نبوده است گفته می شود، بلکه به چیزی که از طریق مشاهده آثار قبلی نیز ایجاد شده است، اطلاق می گردد. به عبارت ساده تر اگر اثری از عین اثر دیگری تقلید شده باشد، مورد حمایت نیست زیرا فاقد عنصر اصالت است. اما اگر شبیه به اثر دیگری باشد مورد حمایت است. به عبارت دیگر، در آثار ادبی و هنری مهم آن است که اثر ناشی از تلاش خود نویسنده باشد. ممکن است این اثر شباهت هایی با آثار قبلی داشته باشد مانند بسیاری از داستان ها و رمان هایی که خوانده ایم و فیلم هایی که دیده ایم و شباهت هایی با یکدیگر داشته اند اما در عین حال نیز اثری مستقل محسوب می شوند و مورد حمایت قانون هستند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *