ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای سازمانی
ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای سازمانی

قانون چگونه از شما حمایت می کند؟

فرض کنید شما و چند نفر از دوستان تان به طور مشترک پدیدآورنده یک نرم افزار (مثلا یک نرم افزار حسابداری) هستید:

پرسش اول: حقوق ناشی از نرم افزار متعلق به کدام یک از افراد گروه است؟

• پرسش دوم: اگر یک شرکت بخواهد حق عرضه این نرم افزار را بگیرد آیا رضایت تمامی افراد گروه برای اجازه بهره برداری لازم است؟

پرسش سوم: اگر کسی بدون اجازه شما و یا سایر افراد گروه نسبت به (تکثیر، انتشار، عرضه، بهره‌برداری) نرم افزار اقدام کند، قانون چگونه از شما حمایت می کند؟

 

 • پاسخ اول: زمانی که در پدیدآوردن نرم افزار دو یا چند نفر با هم همکاری می کنند نرم افزار به عنوان اثر مشترک شناخته می شود و حقوق ناشی از آن بصورت مشترک برای تمام افراد گروه است.
 •  پاسخ دوم: نرم افزاری که به عنوان اثر مشترک شناخته می شود مانند هر مال مشترک (مشاع) دیگر است بنابراین برای هر گونه بهره برداری از حقوق  ناشی از آن نیاز به رضایت تمامی مالکان است. بنابراین چنانچه قرار است حق توزیع نرم افزار به شرکتی واگذار شود تمامی دو یا چند نفر مالکان اثر مشترک باید با آن موافق باشند.
 • پاسخ سوم: قانون زمانی می تواند از حقوق شما حمایت کند که:
  اول) شما و یا هر یک از دوستان تان که با همکاری هم نرم افزار را تولید کرده اید، در مراجع قضایی شکایت خود را با موضوع نقض حقوق تان بر نرم افزار را مطرح کرده باشید. به خاطر داشته باشید در نرم افزار مشترک هر یک از پدیدآورندگان حاضر در گروه حق شکایت در مراجع قضایی را دارد. این رسیدگی قضایی با شکایت هر یک از افراد گروه آغاز و با گذشت تمامی ایشان خاتمه خواهد یافت.
  دوم) نرم افزار گروهی شما و دوستان تان برای اولین بار در ایران تولید و توزیع شده باشد. به عبارت دیگر چنانچه نرم افزاری در خارج از ایران تولید و توزیع شده باشد مشمول حمایت قانون نیست. بنابراین اگر شما قصد برخورداری از حمایت های قانون ایران را دارید باید ابتدا نرم افزارتان را در ایران توزیع کنید و سپس به توزیع آن در خارج از کشور اقدام کنید.
  همچنین به خاطر داشته باشید که ذکر عبارت اولین بار در قانون به این معنا نیست که نرم افزار شما منحصر بفرد باشد. چون همانطور که می دانید نرم افزارهای مشابه با کارکردهای مشابه در بازار فراوان هستند. عبارت اولین بار به این معناست که نرم افزار شما به واسطه یک ویژگی خاص مانند استفاده آسان تر برای کاربر متمایز از سایر نرم افزارها باشد و به عنوان یک نرم افزار جداگانه از سایر نمونه های مشابه موجود شناخته شود.
  سوم)در صورتی که شخص خاطی بهره برداری غیر مجاز از نرم افزار شما را off line انجام داده باشد و یا on line، قانونی که از حقوق شما حمایت خواهد کرد، متفاوت است. اگر بهره برداری غیرمجاز از نرم افزار شما در محیط off line باشد مطابق قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم افزارهای رایانه ای ۱۳۷۹ شخص خاطی محکوم به حبس از ۹۱ روز تا شش ماه، جزای نقدی از ۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال تا ۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال و جبران خسارت خواهد شد. اگر بهره برداری غیرمجاز از نرم افزار در محیط On line باشد مطابق قانون تجارت الکترونیک ۱۳۸۲ شخص خاطی محکوم حبس سه ماه تا یک سال، جزای نقدی به میزان ۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال می شود.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *