تأسیس دادگاه ویژه مسائل مالکیت فکری در روسیه

ایده شکل گیری دادگاه تخصصی مالکیت فکری در روسیه، به طور جدی از اواخر دهه 80 میلادی مورد توجه قرار گرفت. تعهد جدی به ایجاد یک فضای مطلوب­تر برای نوآوری، تجارت و سرمایه‌گذاری خارجی و نیز توسعه نظام حمایت از مالکیت فکری در [این] کشور از رهگذر تاسیس چنین دادگاهی در دسامبر 2011 ، با تصویب قانون اساسی فدرال شماره 4 FKZ به اوج رسید. شروع فعالیت رسمی این دادگاه در سوم جولای 2013 شروع یک برهه مهم در تاریخ حمایت از مالکیت فکری در کشور روسیه است.

دادگاه جدید امکان رسیدگی کاراتر و موثرتری را نسبت به دعاوی روز افزون حوزه مالکیت فکری فراهم ساخته­‌است. این پرونده‌ها عموما پیچیده تر از دعاوی تجاری معمول هستند و رسیدگی به آن­ها عموما علاوه بر معلومات حقوقی به دانسته های فنی و تخصصی نیازمند است تا بتوان حصول نتایج به موقع و دقیق را تضمین کرد. تخصیص یک شعبه خاص برای رسیدگی به پرونده‌­های حوزه مالکیت فکری به تقلیل خطاهای قضایی و کاهش هزینه های دادخواهی کمک کرده و موجب افزایش اعتماد و اطمینان تجاری در فضای تجارت می‌­شود.

به ابتکار و با پیشنهاد دادگاه عالی تجاری روسیه، دادگاه جدید مالکیت فکری طبق قانون اساسی فدرال شماره 4 FKZ که در 6 دسامبر 2011 تصویب شد، شکل گرفت. این قانون، قوانین اساسی فدرال شماره 1-FKZ مصوب 31 دسامبر 1996 درخصوص سیستم قضایی روسیه و شماره 1-FKZ مصوب 28 آوریل 1995 درباره دادگاههای تجاری روسیه را اصلاح نمود.

دادگاه مالکیت فکری روسیه هم به عنوان دادگاه بدوی و هم به عنوان مرجع رسیدگی فرجامی در رابطه با موارد مرتبط با مالکیت فکری عمل می‌کند.

دادگاه نخستین (بدوی):

به عنوان دادگاه نخستین ، دادگاه مالکیت فکری وظیفه رسیدگی به پرونده‌هایی را دارد که از موارد ذیل ناشی می‌شوند:

  • [آن دسته از ] فعالیتهای تقنینی ماموران اجرایی فدرال (از قبیل اداره خدمات فدرال مالکیت فکری) که حقوق مشروع و قانونی متقاضیان ثبت و نیز منافع مرتبط با اختراعات‌، حقوق گونه های گیاهی، طرحهای ساخت مدارهای یکپارچه، اسرار تجاری و علایم تجاری را تحت تاثیر قرار می دهد.
  • اعطا یا لغو حقوق [مربوط به] مالکیت فکری (به استثنای کپی رایت، حقوق مرتبط و طرح ساخت مدارهای یکپارچه) شامل پرونده‌های اعتراض به اقدامات قضایی غیرنظارتی و تصمیمات و فعل ها یا ترک فعل های ماموران اجرایی فدرال تصمیمات مقامات ضدانحصارگرایی فدرال در رابطه با رقابت غیر منصفانه و استفاده نابجا از علایم تجاری و سایر نشان­‌های مربوط به کالاها و خدمات و شرکتها.
  • دعاوی مربوط به شناسایی و تعیین دارنده حق اختراع
  • ابطال حقوق مربوط به نوآوری، نمونه اشیا مفید، طرح های صنعتی، گونه های گیاهی، علایم تجاری، نشانه­‌های جغرافیای، مشروط برآنکه که قانون فدرال فرآیند ابطال دیگری را مشخص نکرده باشد و
  • ابطال و الغای یک علامت تجاری به دلیل عدم استفاده

طرح کلیه دعاوی فوق در صلاحیت دادگاه مالکیت فکری است صرف­نظر از آنکه طرفین دعوا اشخاص حقیقی یا حقوقی باشند.

مرجع رسیدگی فرجامی:

دادگاه مالکیت فکری هم­چنین صلاحیت رسیدگی به پرونده در مرحله فرجام­خواهی را نیز دارد و در این جایگاه نقشی کلیدی در تضمین [ارائه ی] یک تفسیر شفاف و دقیق از قانون در حوزه مالکیت فکری است، ایفا می کند.

در این مقام، این دادگاه، پرونده‌های نقض مالکیت فکری را که در دادگاه‌های تجاری نخستین و تجدیدنظر ایالات مختلف روسیه منتهی به صدور حکم شده‌اند ، مورد بازبینی قرار می‌دهد. این دادگاه‌ها درخصوص رسیدگی به دعاوی سازمانها، موسسات و اشخاص حقیقی صالح­اند.

به علاوه این دادگاه موظف است در صورت کشف دلایل جدید، آراء صادر شده از محاکم یا آرائی که در مرحله اجرا هستند را مورد بازبینی قرار دهد.

هم­چنین دادگاه مالکیت فکری ممکن است با درخواستی مبنی بر رسیدگی درباره مطابقت قانون اعمال شده در یک پرونده با قانون اساسی، با دادگاه قانون اساسی روسیه نیز همکاری نماید. .در این حالت دادگاه رویه‌­های قضایی را بررسی کرده، پیش نویس­هایی جهت بهبود و [بروز رسانی] قوانین موجود و مقررات وابسته تهیه می‌کند و در راستای جمع آوری و تحقیق درباره آمار و ارقام حقوقی مرتبط با IP اقدام می کند.

دسترسی به دانش تخصصی:

به واسطه پیچیدگی قوانین مالکیت فکری و رشد سریع تکنولوژی ها و محصولات مشمول حمایت [مالکیت فکری] مقرره ای وضع شده است که تضمین نماید قضات آموزش دیده که توسط دادگاه منصوب شده اند به افراد متخصص در رشته‌­های گوناگون برای قضاوت دقیق پرونده های ارجاع شده، دسترسی داشته باشند. تا کنون 15 کارشناس رسمی با دانش تخصصی در حوزه­‌های گوناگون برای کمک به قضات محاکم منصوب شده اند. دادگاه ممکن است طی جلسات دادرسی، متخصصان فنی مستقلی را برای ادای شهادت جهت تبیین جنبه­‌های فنی موضوع فرا بخواند.

تا کنون 16 قاضی برای دادگاه IP منصوب شده‌اند(شامل قضات ارشد، معاونین و سرپرستان).در حال حاضر دادگاه 58 کارمند در بخش­‌های حقوقی و اداری برای انجام وظایف روزانه دارد.

تعداد پرونده های رسیدگی شده:

در 4 ماه نخست فعالیتش، -از 3 جولای تا 29 نوامبر 2013- این دادگاه در مقام رسیدگی نخستین350 پرونده را دریافت کرده و در مقام رسیدگی فرجامی به 390 پرونده رسیدگی نموده است.

باوجودآنکه زمان کوتاهی از تاسیس دادگاه IP روسیه می­‌گذرد، این دادگاه نشان داده که می­تواند به دعاوی مرتبط با مالکیت فکری به صورت کارآمد و در مدت زمان معقولی رسیدگی نماید. وجود چنین دادگاهی گواهی است بر تعهد دولت نسبت به افزایش تلاش‌های ملی در جهت حمایت از مالکیت فکری.

در پرتو اهمیت روز افزون اقتصادی و رشد و گسترش IP و دعاوی مالکیت فکری دادگاه هم چنان نقشی مهم در رشد و توسعه نظام حقوقی مالکیت فکری در کشور ایفا می کند، اطمینان تجاری را افزایش می دهد و رشد اقتصادی را شتاب می بخشد.

منبع :
این یادداشت توسط خانم لیودمیلا نووُسِلووا رئیس دادگاه ویژه امور مالکیت فکری در روسیه تهیه و در شماره اخیر مجله وایپو منتشر شده­‌است.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *