برگزاری کافه مالکیت فکری با همکاری شرکت همکاران سیستم و پارک علم و فناوری دانشگاه تهران

کافه مالکیت فکری با همکاری شرکت همکاران سیستم و پارک علم و فناوری دانشگاه تهران روز یکشنبه 6 مرداد برگزار شد. 

کافه مالکیت فکری در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با حضور شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌ها، دانشجویان، دانش‌آموختگان، استادان، متخصصان، مخترعان، سرمایه‌گذاران، فعالان بخش خصوصی، شتاب‌دهنده‌ها، مدیران و کارشناسان دولتی و با هدف بررسی چالش های مالکیت فکری روز یکشنبه 6 مرداد ماه و در محل پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برگزار شد.

در این رویداد آقای فرید فولادی مدیر عامل شرکت همکاران سیستم به عنوان سخنران آغازین رویداد اظهار داشتند:

شرکت همکاران سیستم به عنوان شرکتی دانش بنیان که دارایی اصلی آن از جنس دارایی‌های فکری است، همواره دغدغه توسعه‌ی فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری را داشته است. درجه اهمیت این موضوع در حدی است که همکاران سیستم، تبیین حقوق مالکیت فکری و شناساندن آن به کلیه فعالان این حوزه را به عنوان مسئولیت اجتماعی، در برنامه‌های خود قرار داده است. حدود یک دهه است که همکاران سیستم، فعالیت در حوزه مالکیت فکری را آغاز کرده و در این زمینه، کارهای متنوعی را انجام داده است. این اقدامات از سال 1394 و با تفاهمی که با کمیته‌ی ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی انجام شد، چهره‌ی متفاوت‌تری به خود گرفته و وسیع‌تر از گذشته در حال انجام است. شرکت همکاران سیستم طی چهار سال متوالی از 1395 تا کنون در روز جهانی مالکیت فکری 6 اردیبهشت اقدام به تهیه،چاپ و انتشار ویژه نامه روز جهانی مالکیت فکری نموده است.

آقای دکتر مسعودی  مشاور حقوقی شرکت همکاران سیستم در این رویداد مطالبی را درباره چالش های مالکیت فکری در حوزه نرم افزار  مطرح کردند: 

صنعت نرم افزار از مهم ترین بازارهای متاثر از عدم رعایت حقوق مالکیت فکری است. این صنعت در ایران به دلایلی هم چون خلا قانونی و اجرایی در زمینه حمایت از تولید نرم افزار و تعدد متولیان این حوزه با مشکلات متعدد روبه روست.
لزوم فرهنگ سازی در این حوزه بسیار ضروری است. پروژه باسکپ (BASCAP) یا همان اقدام تجاری برای مقابله با جعل و تقلب در زمینه مالکیت فکری با شعار کالای تقلبی هزینه بردار است، من کالای اصل میخرم از گام های بسیار مهم اتاق بازرگانی بین المللی در حوزه فرهنگ سازی برای رعایت مالکیت فکری است.

 

و در خاتمه خانم دکتر بهشتی مشاور حقوقی شرکت همکاران سیستم با تاکید بر دغدغه ی یک  استارت آپ در جذب سرمایه به تاثیر اموال فکری در ارزشگذاری یک کسب و کار به منظور جذب سرمایه گذار اشاره کردند: 

دارایی های فکری بخش مهمی از اموال یک استارت آپ را تشکیل میدهند و در ارزشگذاری یک بیزنس به منظور جذب سرمایه گذار نمیتوان نقش و تاثیر این دارایی را در مجموع ارزش آن بیزنس نادیده گرفت.
ارزشگذاری این نوع اموال به دلیل ماهیت خاص شان معمولا با دشواری ها و پیچیدگی هایی مواجه است. با توجه به میزان نقش و تاثیر یک دارایی فکری در کسب و کار اصلی استارت آپ ارزش ریالی آن نیز متفاوت است. بنابراین نمیتوان یک روش و یا فرمول ثابت را در تمام موارد مجرا دانست.