برنامه ی معاضدت به مخترع Inventor Assistance Program (IAP)

“برنامه معاضدت مخترعان”  برنامه ای که با ابتکار وایپو و با همکاری مجمع اقتصادی جهان (World Economic Forum) تشکیل شده است. این برنامه اولین برنامه ی جهانی است که مخترعان کشورهای در حال توسعه و کسب و کارهای کوچک با استطاعت مالی محدود را به وکلای پتنت مرتبط میسازد. این کارشناسان مشاوره حقوقی رایگان ارائه میدهند تا مخترعان را در اخذ حمایت از پتنت خود یاری دهند.
کشورهای شرکت کننده در این برنامه عبارتند از: کلمبیا، اکوادور، مراکش، آفریقای جنوبی

سؤالات متداول درباره IAP

چه نوع خدمات رایگانی در IAP ارائه میشوند؟
به طور کلی، خدمات رایگانی که وکیل ارائه میدهد عبارتند از:

  • آماده سازی یا ثبت یک اظهارنامه ثبت اختراع
  • کمک در فرآیند تکمیل اظهارنامه پتنت

ارتباط با اداره ی ثبت اختراع
قلمرو دقیق خدماتی که ارائه میشود، مورد به مورد در توافقنامه ای که بین وکیل داوطلب و متقاضی منعقد میشود ذکر میگردد. بنابراین قلمرو خدمات نیز از موردی به مورد دیگر متفاوت است.

در کدام یک از کشورها می توان درخواست ثبت پتنت با استفاده از وکلای IAP را داد؟
شما میتوانید در کشوری که سکونت دارید چنین درخواستی بدهید؛ به شرط اینکه آن کشور عضو IAP باشد. در برخی حوزه های قضایی و در شرایطی خاص، اظهارنامه های ثبت منطقه ای و بین المللی پتنت نیز میتوانند با استفاده از خدمات IAP به ثبت برسند.
(در حال حاضر تنها پنج کشور کلمبیا، اکوادور، مراکش و آفریقای جنوبی در IAP مشارکت دارند.)

مزایای این روش برای مخترعان چیست؟
خدمات حقوقی رایگان در حوزه مالکیت فکری و به طور خاص پتنت، دسترسی به سیستم پتنت را برای مخترعانی که ایده های ارزشمندی دارند و در عین حال از امکانات مالی برای استفاده از خدمات حقوقی برخوردار نیستند، فراهم میسازد که به آنها در حمایت از نوآوری خود کمک میکند.
با افزایش دسترسی مخترعان و کسب و کارهای کوچک و متوسط به سیستم پتنت، منافع اجتماعی و اقتصادی گسترده ای برای اقتصادهای محلی فراهم میشود.

مزایای این روش برای وکلا چیست؟
از نظر تاریخی معمولاً فرصت مناسب برای وکلای پتنت در ارائه ی خدمات رایگان در حوزه پتنت فراهم نبوده است.؛ حوزه ای از حقوق که معمولا نیازمند تخصص وکلا هم در زمینه ی فنی و هم زمینه ی حقوقی است.
وکلای رایگان با شرکت در IAP زمینه ساز توسعه ی حقوق پتنت در کشورهای در حال توسعه میشوند. همچنین فعالیت آنها موجب پیشرفت نوآوری در مرحله بنیادین آن شده و این امکان را به وکلا میدهد که مهارتهای خود را در راههای جدید و رو به پیشرفتی به کار گیرند.

IAP برای دولتها چه مزایایی دارد؟
فراهم ساختن خدمات حقوقی رایگان برای مخترعان و کسب و کارهای کوچک فاقد امکانات مالی، موجب کاهش هزینه های حمایت از پتنت و افزایش پیشرفتهای فنی میشود. همچنین اظهارنامه های ثبت اختراعی که با پشتیبانی یک وکیل تسلیم اداره ثبت شده اند، زودتر به نتیجه رسیده و بدین ترتیب از انباشته شدن اظهارنامه های ثبت اختراع در ادارات ثبت نیز جلوگیری به عمل می آید.

متقاضیان چگونه با وکلا ارتباط برقرار میکنند؟
متقاضیان بر اساس رشته ای که در حوزه ی آن اختراع کرده اند و بر اساس تجربه و مهارت وکیل در آن حوزه، با وکیل واجد صلاحیت ارتباط میگیرند. در صورت هرگونه تعارض منافع، وکیل میتواند استعفا داده و متقاضی میتواند درخواست وکیل دیگری نماید.

به جز پتنت، آیا استفاده از خدمات رایگان در سایر اموال فکری نیز وجود دارد؟
در حال حاضر خدمات حقوقی IAP تنها محدود به حوزه پتنت است.

آیا این امکان وجود دارد که فعالیت رایگان وکلای IAP تأثیر منفی بر فعالیت وکلای داخل یک کشور بگذارد؟
معمولا مخترعان و کسب و کارهای کوچکی که از نظر مالی با مشکل مواجه اند، بدون مراجعه به وکیل به ثبت اختراع خود در داخل کشور اقدام میکنند و این بدان معناست که آنها معمولا مشتری وکلای داخل کشور نیستند. پس اگر ایده ی یک مخترع با موفقیت تجاری مواجه شود (و مشکل مالی او کاهش یابد) این امکان وجود دارد که در آینده برای ثبت اظهارنامه های خود با صرف هزینه به وکلای کشور خود مراجعه کند.

کشورها چگونه میتوانند در IAP مشارکت کنند؟
کشورهایی که قصد عضویت در IAP را دارند باید با وایپو، مجمع جهانی اقتصاد، یا یکی از کشورهای عضو کمیته ی رهبری IAP مکاتبه کنند و با ابراز تمایل خود، طی بیانیه ای اعلام کنند که چه انتظاراتی از IAP دارند. کمیته ی رهبری درخواست را بررسی کرده و ظرفیتهای فعلی خود برای پذیرش عضو جدید، ظرفیت سیستم پتنت کشور متقاضی، و وضع فعلی ثبت اظهارنامه و اعطای گواهی ثبت اختراع در کشور متقاضی برای مخترعان محلی را نیز ارزیابی میکند و تصمیم مربوطه را اتخاد خواهد کرد.

منبع: وب سایت سازمان جهانی مالکیت فکری (وایپو)