استفاده از حق ثبت اختراعات نرم‏‌افزاری در نیوزیلند ممنوع شد

همکاران سیستم- پارلمان نیوزیلند استفاده از حق ثبت اختراعات نرم‌‏ا‌فزاری در این کشور را ممنوع کرد.

به گزارش وب‏سایت infoworld، پارلمان نیوزیلند قانونی را تصویب کرده است که به موجب آن استفاده از حق ثبت اختراعات نرم‏‌افزاری در این کشور ممنوع می‌‏شود. این قانون در اصل در سال 2008 در قالب لایحه‏‌ای از سوی حزب کارگر این کشور به مجلس پیشنهاد شده بود که بالاخره پس از گذشت 5 سال به تصویب نمایندگان نیوزیلند رسید.

این لایحه از همان ابتدا مورد قبول بسیاری از گروه‏‌ها قرار گرفته بود، اما وزیر تجارت نیوزیلند در آن زمان اعلام کرده بود تصویب این قانون ممکن است به نقض اصول مندرج در کنوانسیون سازمان تجارت جهانی (WTO) بینجامد و به همین خاطر باید آن را اصلاح کرد.

پل ماتیو، رئیس موسسه متخصصان آی تی در نیوزیلند ضمن ابراز خرسندی از تصویب این قانون گفته است در این ماجرا به نگرانی‏‌های صنعت آی تی توجه شده است. وی گفته است ممنوعیت استفاده از حق ثبت اختراعات نرم‏‌افزاری به معنای پیروزی عقل سلیم است.

وی همچنین گفته است نظام حق ثبت اختراعات نرم‏‌افزاری امروزه کاربردی در صنعت نرم‏‌افزار ندارد، چرا که شرکت‏‌های تولیدکننده فناوری نمی‏‌توانند بدون نقض هزاران حق ثبت اختراع نرم‌‏افزاری، محصول جدیدی بسازند.

 چندی است روند جدیدی در برخی کشورها آغاز شده است که در آن تلاش می‏‌شود محدوده حق ثبت اختراعات نرم‏‌افزاری تا حد ممکن کاهش یابد. کشور آلمان از جمله این کشورها است که چندی پیش با تصویب قانونی اقدام به محدود کردن حق ثبت اختراعات کرد و در مقابل، حق کپی رایت محصولات نرم‌‏افزاری و رایانه‏‌ای را مورد حمایت بیشتر قرار داد.

 منبع :

www.infoworld.com/t/intellectual-property/new-zealand-bans-software-patents-225842